5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A "Mindegy, hogy mit, csak beszéljenek róla!" elv sok mindenre igaz lehet. Mi több, a reklámozás kezdetekor még a hirdetésekre is érvényes volt, most már azonban kínos, ha csak ennyi jellemez egy reklámot. A szex, kisbaba, kiskutya tematika önmagában nem ment meg egy rossz ötletet, kétélű fegyver mind. Bár olykor valóban nagyot tud szólni, de ehhez meg kellene tanulni értelmesen alkalmazni. Mfor.hu háttér.

Provokatív, izgalmas (mfor.hu)

"A jó ízlés, drágám, nevetséges, a botrány, a botrány egészséges" - hallhattuk az AE  Bizottságtól az örökérvényű bölcseletet. A reklámozás kivételt képez ez alól, ugyanis ott nem árt a jó ízlés, a botrány önmagában pedig kevés. Azonban a jó ízléssel párosított botrány a legideálisabb.

Köztudott, hogy szexszel, kisbabákkal és kiskutyákkal könnyebb rabul ejteni a nézők figyelmét. Azonban nyilván nem mindegy, hogyan alkalmazzuk ezeket: öncélúan vagy megfelelő kontextusba ágyazva. A határeset, amikor van mögötte némi mondanivaló, de azt minden finomságot nélkülözve teszik a nézők arcába.

Ez utóbbi kategóriába sorolnám a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) megrendelésére készült „Bringázz inkább te is!” kampányt. Mindenképp jó ötlet, hogy a bringázás népszerűsítésére költ a kormány. Az is tetszik, hogy ezt nem unalmas módon, például a széndioxid-kibocsátás csökkentésének ecsetelésével teszi. Az alapötlet tehát nem rossz.

Azt viszont nagyon sajnálom, hogy a kreatívok nem szántak még egy kis időt arra, hogy a szex-bringa kapcsolatot úgy fogják meg, hogy abból a végére ne egy közönséges, végtelenül egyszerűen tálalt film legyen. Bár lehet, hogy ezt is emlegetik és letöltik az emberek, de egyáltalán nem mindegy, milyen célból teszik ezt.

Tényleg ennyi lenne a lényeg?

Igaz, a GKM sajtóosztálya és egy független civil egyesület, a Magyar Kerékpár Klub elégedett a kisfilmmel. "Rengeteg a letöltés, és ez végre átmegy" - mondja László János, az egyesület elnöke. A lényeg, hogy beszéljenek róla. Hát ez az.

Babocsay Ádám, a BMB Focus ügyvezetője szerint a magyar reklámok többségében csak kevés esetben helyénvaló a szexualitás. Első körben azt érdemes megvizsgálni, releváns-e az üzenet a fogyasztó számára, a másik kérdés pedig az, hogyan kommunikáljuk azt.

Alapvető hibája a magyar reklámoknak, hogy túl generális márkaértékeket állapítanak meg magukról. A bankok esetében például ez a megbízhatóság, ami könnyen lekoppintható. A másik hiba, hogy az értékeket nem demonstrálják, hanem kimondják magukról, ami a hitelesség rovására megy.

Olcsó eszköz a szex


A "Biciklizz te is!" kampány több sebből vérzik a szakember szerint. Az üzenet - szexuálisan is fitt marad az ember a biciklizés következtében - csak közvetetten releváns. A kerékpározás elsősorban a vérkeringést, a koleszterint és egyéb egészségügyi faktorokat befolyásolja olyan irányba, hogy utána akár még szexuálisan is aktív maradhat az ember idős korára.

Ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy a fogyasztó és a márka közti metszetben a szex a legfontosabb jellemző. "A szex olcsó eszköz, mert biztosan polarizál, de semmi köze a működő reklámokhoz" - állítja Babocsay. - "A figyelemfelkeltés a működési feltétel technikája. Nem szabad, hogy az alapfeltétel egyben végső céllá is váljon."

A figyelemfelkeltés nem lehet cél

Ugyanúgy, ahogy a filmekben is lehet szépen, izgalmasan használni a szexet, a reklámokban is létezik ez a kategória. A biciklis kampány inkább az olcsó pornó kategóriába esik, teszi hozzá a szakértő. A kivitelezés mindent elmond a tartalomról, a márka imidzséről. A minőségi kivitelezés egy óriási lehetőség, mellyel ebben az esetben nem éltek a reklámkészítők, véli Babocsay.

Sok márka operál a szexszel, több kevesebb sikerrel. Még márkán belül is vannak, elegáns, szexuális tartalmú reklámok, és óriási mellényúlások. Jó példa az Axe. A férfi dezodor esetében helyénvaló a szexualitás használata, hiszen a termék lényege, hogy az ember vonzó legyen, felkeltse a másik nem érdeklődését. Tehát a relevancia-feltételnek megfelel a dezodor és az érzékiség összekapcsolása.

A második kérdés a „hogyan kommunikáljuk ezt.” Erre már sok különböző megoldás született az Axe reklámok körében. Jó példa az Axe Click kampánya, ami szinte csak a hódításról szól, de azt elegánsan, humorosan tálalja, és még a minimális gondolkozást sem spórolták ki belőle.

Léteznek viszont ugyanerre a témára elrettentő variációk is, melyekben a nők lealacsonyított szerepkörben jelennek meg, és annyira direkt a megoldás, hogy az már bántó. (lásd galéria!)

Lehet jól is


A rosszul megválasztott szexreklámok között a mélypont, amikor mind a relevancia, mind az igényes kivitelezés hiányzik. Ilyen például az utóbbi idők egyik legszínvonaltalanabb, csirkehúsos hirdetése.

Egy másik kategória, amikor egy hiteles cég próbál – feltehetőleg nem is túl olcsón – polgárpukkasztó hirdetést kreálni, a „Miért?” kérdésre azonban nincs válasz. Itt is a polarizálás a cél, és talán nem annyira egyértelműen billen a mérleg a negatív értelemben vett megbotránkoztatás felé, mint a fent említett hirdetés esetében, de még így is a kelletténél több kérdőjel marad a befogadóban. Erre az ösvényre lépett újabban a Pesti Est is.

A harmadik kategória pedig az elfogadható érzékiség: értjük, hogy miért, és vizuálisan is kiemelkedik a megszokott hirdetések sorából.

Provokatív, ám mégis igyekszik tiszteletben tartani a nőket, az amerikai Miller Lite sör reklámja, mely két férfi fantáziájában játszódik. Túlzóan, humorral, önmagát parodizálva, nem kevés érzékiséggel mondja ki direkt, hogy a szóban forgó sör, nem csak finom, de könnyű is.

Attól, hogy egyből cenzúrázza is magát, a bárban ülő két hölgy által kivédi a támadást, és még az előzőnél is direktebb második rész is működik.

A reklámnézőnek nem feladata a moralizálás – véli Babocsay Ádám. Ha jó a kivitelezés, senki sem fog belekötni.

Gábor Fanni

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!