Az Öngondoskodás Alapítvány létrejöttét és tevékenységét indokolja, hogy a magyar megtakarítási kultúra nemcsak a nyugat-európai, hanem még a közép-európai országokéhoz képest is alulfejlett. Dr. Tihanyi Lajos Münchenben élő magyar gazdaságpszichológus szerint a lelki egészség egyik legfontosabb tényezője az anyagi biztonság.
Az anyagi biztonságot azonban csak úgy lehet megalapozni, ha a magyar ember is időről-időre félre tesz, tartalékol, majd az összegyűlt pénzt bármilyen kisösszegű is az, befekteti. Aki keres, az talál! Minden élethelyzetnek és pénztárcának megvan a megfelelő megtakarítási lehetősége - véli a szakember.
Dr. Tihanyi Lajos szerint meg kell mutatni az embereknek, hogy miért jó nekik, ha takarékoskodnak, milyen konkrét hasznuk származik hosszútávon belőle.
A gazdaságpszichológus komoly problémának látja, hogy "a magyar pénzügyi kommunikáció nem kisember-barát". Állítja, hogy a magyar lakosság szemléletformálásához közérthetővé kell tenni a megtakarítás, az öngondoskodás lényegét, a pénzügyi kultúra alapjait pedig le kell fordítani a laikusok nyelvére. A már megtakarított pénzt csak akkor fogják a kisemberek elővenni a párnacihából, ha bizalmat éreznek a befektetési lehetőségek és a megtakarítási formák iránt, így Dr. Tihanyi Lajos nagyon fontosnak tartja a bizalom kialakítását, amelyet véleménye szerint egy független és szakértő alapítvány is növelhet.
Koczó Ildikó
Társadalmi összefogás a lakosság pénzügyi kultúrájának fejlesztéséért
A legnagyobb hazai pénz- és tőkepiaci szereplők állítják, a lakossági megtakarítás ösztönzése minden gazdasági szereplő közös érdeke.