
Nem áll jól a hazai tejpiac - véli Unger András, a mosonmagyaróvári Magyar Tejgazdasági Kísérleti Intézet Kft. igazgatója -, mivel a nyerstejexport mellett nagyon sok tejet pasztőrözve is eladnak külföldön. Így a hazai feldolgozók az idén körülbelül mindössze 1,2-1,3 milliárd liter tejet dolgozhatnak fel, szemben a tavalyi 1,3-1,4 milliárddal, illetve az uniós csatlakozás előtti 1,7 milliárddal. Csökkent a tejtermelés is, a kvótánkat nem használjuk ki teljes mértékben.
Még nagyobb baj a szakember szerint az, hogy nagyon alacsony a magyarországi tejár, Olaszországban, Szlovéniában körülbelül 10 forinttal többet adnak érte literenként. Egyre több tejtermelő ezért érthetően ezt az értékesítési csatornát választja, hiszen 5 millió liter tej esetében az 5-6 forintos megmaradó ártöbblet 25 milliós többletbevételt jelent a termelőnek. Pontos adatok nem állnak rendelkezésre, de előreláthatóan 350-400 millió liter tejet szállítanak ki külföldre az év egészében.
Ennek következtében Magyarországon majdhogynem tejhiány van - hangsúlyozza az igazgató. A feldolgozók eközben keresik a tejet, többet mégsem akarnak adni érte. A forint leértékelődése miatt ráadásul a magyar termékek iránti kereslet is megnőtt a piacon, a kereskedők vennének több sajtot, de nincs, mert az alapanyag egy része külföldre kerül.
Kiss Beáta, a Danone Kft. vállalati külső kapcsolatok igazgatója szerint annak a másik oka, hogy hazánkban nincs felesleg, hogy nyáron - a szárazabb időszak miatt - kevesebb tápanyaghoz jutnak hozzá a tehenek, mint az év többi részében - olvasható a Napi Gazdaságban.