4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Azonnali hatályú felmondással is végződhet egy ártalmatlan munkahelyi skypeolás, még akkor is, ha mindez semmilyen problémát sem okoz a vállalat rendszerében, derült ki a csütörtök délelőtt tartott sajtóbeszélgetésből, amelyet a NAVIGATOR Informatika Zrt., a NextiraOne Magyarország Kft., a Noreg Kft. és dr. Novák Tamás informatikai és munkajogász részvételével rendeztek. Mfor.hu tudósítás.

Korántsem olyan édes a tiltott gyümölcs, ha tisztában vagyunk néhány jogi következménnyel. Ha munkaköri leírásunk, munkaszerződésünk vagy a vállalat belső szabályzata egyértelműen tiltja az azonnali üzenetküldő és hangátviteli programok (Skype, Messenger, ICQ) használatát, gyorsan az utcára kerülhetünk, ha a biztonsági szempontok betartása mellett, de használjuk azokat.

Sokkal rosszabb a helyzet, amennyiben egy nemkívánatos vírust is "bekap" a gép, amely futótűzként terjedhet át az egész rendszerre. Ha tisztában voltunk vele (szándékos károkozás), hogy rossz fát tettünk a tűzre, nemcsak néhány havi fizetésünk bánja, de teljes kártérítési felelősség is terhel minket a vállalat felé, mesélte dr. Novák Tamás az informatikai és munkajog szakértője. Jelenleg ugyan még nincs olyan vírus, amely a Skype-on keresztül terjedne, de Erdélyi Gergely, a finn F-Secure víruskutatója szerint ha létezne, 1-2 perc alatt söpörne végig a világon.

Személyes emailcímbe nincs betekintés

A jogi szakértő úgy véli, a legfontosabb, hogy mindennel tisztában legyen a munkavállaló, s a szabályok írásban (munkaszerződés, munkaköri leírás, belső vállalati szabályzat) is le legyenek fektetve. A Ptk. és a munkajog mellett adatvédelmi kérdéseket vet fel a munkahelyi netezés, magáncélú levelezés vagy chatelő programok telepítése és használata.

Mivel a jog nem minden esetben ad kellő támpontot, ezért a munkáltatónak kell szemfülesnek lennie, ellenkező esetben pedig az adatvédelmi biztos álláspontját is kikérhetjük. "A személyes email cím esetén nem, de minden más esetben betekinthet a dolgozó leveleibe a vállalat" - válaszolta a jogász az mfor.hu-nak arra a kérdésre, mi történik, ha a cím ugyan nem, de a levél végén megjelenő céges aláírás személyes nevünket is tartalmazza.

A jogi aggályok mellett több vállalatvezetési és biztonsági kérdés is felmerül az ingyenesnek tűnő programok használatakor. Bánffy Miklós, a NextiraOne Magyarország Kft. műszaki igazgatója szerint a hangsúly azon van, hogy ezek a szoftverek csak addig ingyenesek, amíg nem céges keretek közt alkalmazzuk őket. "Számos plusz feladatot, biztonságvédelmi lépések bevezetését hárítja egy ilyen program az informatikai szakemberekre, mindezek pedig számszerűsíthetők" - magyarázta az igazgató. A Skype és a Messenger a többletköltség mellett is megérheti, a nagyobb multiknál azonban inkább ún. Unified Communications megoldásokat alkalmaznak, ami leegyszerűsítve egy céges chatelő program használatát jelenti.

A leggyengébb láncszem

2006-ban a NAVIGATOR Informatikai Zrt.-nél az ügyfelek mintegy 8 százaléka érdeklődőtt a Skype-jellegű programok bevezetése felől. Ez azt jelzi, hogy van igény a szolgáltatásra, ám ennek bevezetéséhez a beszélgetés alapján egy informatikailag képben lévő okos vállalatvezetőre, jó biztonsági rendszerre és tudatos dolgozókra van szükség. Ugyan a legmodernebb védelmi megoldások sem áthatolhatatlanok, a leggyengébb láncszemnek a résztvevők mégis a munkavállalót tartják, aki általában kellő felvilágosítás hiányában kezdi használni a kapott programokat. Szélesebb körű kommunikációval csökkenhetne a rövidebb hosszabb időre leálló vállalati rendszerek száma, de amíg gyanútlan és rakoncátlan felhasználóból akad több, addig inkább a tiltás eszközéhez nyúlnak a vezetők. A dolgozó addig is, megpróbálja kijátszani a rendszert, mert a tiltott gyümölcs azért mindig édesebb...

Istvánko Viktória

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!