5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Emfesz Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi Kft. nem generált akkora bevételt a Mabofi cégcsoportnak, hogy a fő eleme legyen, de végigviszem az Emfesz tulajdonváltásával és a cégvezetővel kapcsolatos jogi ügyeket az igazság érdekében - jelentette ki Dmitri Firtas, az Emfesz volt tulajdonosának, a Mabofi Holdings Ltd.-nek a tulajdonosa csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

Az Emfeszt az idén tavasszal adta el Góczi István, az Emfesz vezérigazgatója egy meghatalmazás alapján egy dollárért a svájci bejegyzésű RosGas AG-nak, a Mabofi álláspontja szerint jogszerűtlenül. A Mabofi Holdings jogi eljárást kezdeményezett a magyar állam ellen, mert a Magyar Energia Hivatal egy nap alatt engedélyezte a gázkereskedő cégben a tulajdonosváltást, és azért, mert a cégbíróságon "kézi vezérléssel" jelöltek ki cégbírót, aki szintén "túlzott gyorsasággal" jegyezte be az Emfesz tulajdonosaként a RosGas AG-t.

Dmitri Firtas azt állítja, hogy nem vett ki pénzt az Emfeszből, a tulajdonában lévő cégcsoport tagjai közötti pénzmozgásról volt szó. Góczi István korábban újságíróknak azt mondta, hogy Dmitri Firtas az elmúlt három évben mintegy 1,3 milliárd dollárt vitt ki Magyarországról.

Az ukrán üzletember közlése szerint a Mabofi és az Emfesz között egy évi 300 millió dolláros hitelszerződés volt a RosUkrenergóval (RUE) szemben fennálló kötelezettségek teljesítésére. A RUE szállította a múlt év végéig a földgázt az Emfesz számára. Firtas egyébként 50 százalékban tulajdonosa a RUE-nak is, míg a másik 50 százalék az orosz Gazprom kezében van.

Firtas tájékoztatása szerint a cégcsoporton belüli átmeneti likviditási problémákat a csoporton belüli pénzmozgással oldották meg. Így a Mabofin keresztül az Emfeszből is vitt át pénzt a csoport más egységéhez, amit a RosUkrenergótól kapott évi 450-470 millió dollár osztalékból fizetett vissza.

Szavaiból az derült ki, hogy a 2008. év utáni osztalékot még nem kapta meg, így 280 millió dollárral ugyan tartozik az Emfesznek, de az Emfesz nem fizette ki a RUE-nak a 2008 negyedik negyedévi szállítások ellenértékét, 360 millió dollárt. Ugyanakkor az idei év első négy hónapjának szállításai után az Emfesznek 165 millió dollárt kellett volna letétbe helyeznie az OTP Banknál mindaddig, míg az elszámolás az orosz Gazrpom, a RUE és az Emfesz között megtörténik.

Az év elején a Gazrpom kiiktatta a RUE-t a földgázszállításból, így - az Emfesz korábbi tájékoztatása szerint - nem lehetett tudni, hogy januártól május elejéig kitől kapja a földgázt. A Gazprom exportcége, a Gazexport május elején értesítette a Magyar Energia Hivatalt, hogy az EMFESZ nem kap földgázt. Dmitri Firtas eközben április 28-án tudta meg, hogy Góczi István eladta az EMFESZ-t a RosGasnak. Mégpedig egy olyan meghatalmazás alapján, ami kikötötte például, hogy a cég elidegenítése csak az igazgatóság jóváhagyó határozatával lehetséges. A tulajdonosváltásban eljáró ügyvédek ellen egyébként a Mabofi panasszal élt a Budapesti Ügyvédi Kamaránál - mondta el Knopp András, a Group DF cég (Dmitri Firtas cége) igazgatóságának tagja - hozzátéve, hogy a kamara fegyelmi eljárást indított ellenük.

Firtas közlése szerint az idei első négyhavi gázszállítások elszámolásának tisztázásáról szól dokumentumot aláírta a Gazprom és a RUE képviselője, csak Góczi István nem. A Mabofi már hosszabb ideje tárgyalt a Gazprommal arról, hogy az orosz cég tulajdont szerezzen a magyar gázkereskedő cégben - mondta Firtas. "Kezdetben csak 30 százalékot akartam adni, mire pedig beleegyeztem a többségi tulajdon átadásába, addigra már ellopták a cégemet, az Emfeszt" - fogalmazott. Firtas magyarázata szerint a Gazprom tulajdonosi törekvései miatt tudott 20 százalékkal olcsóbban gázhoz jutni a magyar piac számára. Ő maga pedig stratégiai befektetésnek tekintette a magyarországi gázkereskedő céget. Egyrészt a tervezett erőművel együtt már évi 6 milliárd köbméter földgáz megfelelő piaci méretet jelentett volna a beszerzéshez, másrészt ugyanazt akarta csinálni, mint a német E.ON energetikai cég, csak fordítva: az Emfesz a gázpiac mellett az árampiacot is megcélozta.

Dmitri Firtas tagadta, hogy ismerné Veres János volt pénzügyminisztert, és azt is, hogy a magyar politikusnak bármi szerepe lenne az Emfesz "visszaszerzésében". Arra az újságírói kérdésre, hogy két-három éve a debreceni repülőtér mellett vele találkozott-e Firtas, azt mondta: négy hivatalos személyiséggel tárgyalt a tervezett erőmű környezetvédelmi engedélyével kapcsolatban, de tudomása szerint ott egy országgyűlési képviselő volt jelen, de a vezetéknevére nem emlékszik.

A tulajdonosváltással kapcsolatos politikai háttérre vonatkozó újságírói kérdésekre Dmitri Firtas azt mondta: nem kommentálja a sajtónak azt a vélekedését, hogy Góczi István nem adhatta volna el a céget moszkvai jóváhagyás nélkül. Annyit mondott: "nem zárom ki azt, hogy ha a Gazprom nem tudja megvenni az Emfeszt, akkor sem akarja elveszíteni a magyar piacot".

Az ukrán üzletember közölte: abból az alkalomból van Budapesten, hogy a rendőrségen tanúként hallgatták a Góczi István ellen folyó vizsgálatban.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!