3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több mint huszonkétezer munkavállaló súlyos munkahelyi veszélyeztetését tárta fel az Országos Munkaügyi és Munkabiztonsági Főfelügyelőség legutóbbi, féléves vizsgálata. A kirótt bírság összege meghaladja a háromnegyed milliárd forintot, s mintegy tízezer esetben hoztak a foglalkoztatás további lehetőségeit igen szigorúan érintő döntést.

A hagyományos munkavédelem sokat változott, nem csak az állandóan frissülő szabályok, törvények okán, s az egyre bonyolultabbá váló foglalkoztatáspolitikai helyzet kényszeréből, hanem mert a munkáltatók hatalmi pozíciójának erősödése, a munkavállalók kiszolgáltatottsága, a fekete munka kiskapui, a munkabiztonsági szabályokban való eligazodás bonyolultsága, e szabályok kijátszása az ellenőrzések számának és hatékonyságának növelésére ösztönzi a felügyeleti szerveket.

Az elmúlt félév statisztikája is ezt igazolja - állítja dr. Bánné Koncz Zsuzsanna, az Országos Munkaügyi és Munkabiztonsági Főfelügyelőség (OMMF) főosztályvezető-helyettese, akitől elmondta, hogy 11 ezer 753 munkahelyi ellenőrzésből 10 ezer 876 esetben - vagyis szinte mindenütt - találtak szabálytalanságot. A felügyelők az év első felében 54 ezer 208 intézkedést foganatosítottak, ezek közül 23 ezer 682-t súlyos jogsértés miatt. Az utóbbiak következményeként, 22 ezer 274 munkavállaló súlyos veszélyeztetése miatt 2577 foglalkoztatást megtiltó, 4144 használatot felfüggesztő, 2577 tevékenységet felfüggesztő intézkedés született. A munkavédelmi bírságok száma 2408 volt, ami forintban összesítve 759 millió 830 ezer forintot jelentett.

Az OMMF kiemelt célja, hogy azokban a nemzetgazdasági ágazatokban, amelyekben a leggyakoribbak és legsúlyosabbak a munkabalesetek, fokozott mértékben végezzenek ellenőrzéseket. Ilyen az építőipar, a feldolgozóipar és a mezőgazdaság. A számadatok azt mutatják, hogy az építőiparban működő cégek nem fordítanak kellő figyelmet a különféle veszélyek megelőzésére, a be- és leesési veszélyek elhárítására emiatt 2543 intézkedést kellett tenni, az egyéni védőeszközök hiányát pedig 1152 esetben állapították meg a felügyelők. A feldolgozóipar és mezőgazdaság területén leginkább az üzemeltetéssel kapcsolatos hiányosságok fordultak elő, a mezőgazdaságban 632, a feldolgozóiparban 4968 esetben. Leggyakrabban a védőburkolatok és biztonsági berendezések hiánya vagy működésképtelensége miatt kellett a munkavédelmi szakembereknek fellépni.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!