5p

Hűtlen kezelés, sikkasztás és további bűncselekmények gyanúja miatt feljelentést tesz a pölöskei Bognár Szörp Kft. tulajdonosa a cége felszámolása körül tapasztalt törvénytelenségek kapcsán - tájékoztatta az MTI-t a Zala megyei társaság alapítója.

Bognár Kálmán, aki az üzemének év elején napvilágra került problémái óta most először szólalt meg, azt mondta: eddig azért nem állt a nyilvánosság elé, mert csak mostanra sikerült minden olyan bizonyítékot beszereznie, amely alapján feltételezi, hogy törvénytelenül indult és folyik jelenleg is a cége ellen felszámolási eljárás.

Szabó Tibor, a felszámolást végző Marosholding Kft. ügyvezetője október 6-án azt közölte az MTI-vel, hogy hónapok óta nem tudja kifizetni a dolgozók elmaradt béreit, mert a pölöskei szörpüzem volt ügyvezetője a törvényes határidőt többszörösen túllépve sem adta át a zárómérleget, az ingatlanvagyon értéke pedig nem fedezi a követeléseket. A zárómérleg hiányában a bérgarancia alapból nem tudja lehívni a dolgozók elmaradt bérének és végkielégítésének fedezetét, álláspontja szerint pedig a cég ingatlanvagyonát többszörösen meghaladja a hitelezők 2,5 milliárd forintos követelése, ami a bankok eljárásának jogszerűségét is megkérdőjelezi.

Bognár Kálmán szerdán az MTI-nek kifejtette: a felszámoló állításával szemben nem ő akadályozta meg, sőt nem is tudná megakadályozni, hogy felszámolás alatt lévő cégének volt alkalmazottai pénzükhöz jussanak. A törvényi előírások szerint ugyanis a zárómérleget a már május 15. óta végelszámolás alatt álló társaság vezetőjének, vagyis a végelszámolónak kell elkészítenie, ez pedig szintén a Marosholding Kft. ügyvezetője, Szabó Tibor volt. Másrészt zárómérleg hiányában is le lehet hívni a bérgarancia alapból a szükséges összeget, ezt azonban a felszámoló érthetetlen módon mégsem tette meg.

A pölöskei cég korábbi tulajdonosa hozzátette: az az állítás sem igaz, hogy nem adta át a cég iratait a felszámolónak, aki ezt mostanáig hiába kérte. Dokumentálható ugyanis, hogy augusztus végéig egyetlen alkalommal sem kereste őt a felszámoló-végelszámoló. Szerinte az iratok hiányában a felszámoló nem tudta volna a társaság mintegy 480 vevőjét a ki nem egyenlített kötelezettségeik teljesítésre felszólítani, sem pedig értékelni a cég vagyonát. Az iratok őrzési helye egyébként a pölöskei üzemben van, ahová a volt tulajdonost hónapok óta nem is engedik be. Ez utóbbi kapcsán egy hónapja rendőrségi feljelentést tett, aminek következményeként nyomozás indult magánlaksértés és egyéb bűncselekmények miatt - tette hozzá.

Bognár Kálmán hamisnak tartja a cége értékéről és tartozásairól a felszámoló által közölt adatokat is. A tavaly még 4,6 milliárd forint forgalmú, nullszaldóhoz közeli cégének semmilyen köztartozása sem volt, a gondjai akkor keletkeztek, amikor a CIB Bank az idén januárban nem hosszabbította meg a társaság 290 millió forintos hitelét.

A Bognár Szörp Kft. banki tartozásai mintegy 1,1 milliárd forintot tettek ki az év eleji állapotok szerint, amelyre mintegy 3 milliárd forint vagyoni fedezetet biztosított a pénzintézetek értékbecslése alapján. Példaként említette, hogy csak a 8 töltősor egyenként 100 millió forintos értéket jelentett, de úgy értesült, hogy ezek közül kettőt időközben leszereltek és elszállítottak. Ugyanakkor a felszámoló augusztusban úgy tájékoztatta a hitelezők képviselőit, hogy a társaságnak nincs vagyona.

A pölöskei cég alapítója az MTI-nek azt mondta: rossz tanácsadókra hallgatott, amikor a cége pénzügyi nehézségeit végelszámolással próbálta helyrehozni. A végelszámolással jóhiszeműen bízta meg a Marosholdingot, amely azonban már hat nappal később felszámolási kérelmet nyújtott be a bíróságon, ezek után azonban ellehetetlenítette a céget.

A beszerzett bizonyítékok alapján azt feltételezi, hogy a felszámoló valójában a cég vagyonának megszerzésében és kijátszásában, nem pedig a megőrzésében érdekelt. A más bűncselekmények mellett csalás gyanúját is felvető ügyletekben ügyvéd és bíró is szerepet játszhatott - vélekedett Bognár Kálmán, indokolva, hogy miért tesz feljelentést a cége felszámolása kapcsán.

A korábbi években még a Magyarországon működő áruházláncok egyik legnagyobb szörp- és gyümölcslé-beszállítójaként tevékenykedő Bognár Szörp Kft. dolgozói előtt március elején zárták be a kapukat, a több mint 100 munkavállalót magyarázat nélkül hazaküldték. A március közepén tartott rendkívüli munkásgyűlésről azzal jöttek ki a munkavállalók, hogy a tulajdonos azt közölte, rossz döntéseket hozott az elmúlt hónapokban, a hitelező bank pedig zárolta a számláikat.

A cég telephelyét április óta az újonnan létrejött Pölöskei Szörp Kft. üzemelteti. Ügyvezetője, Janicsek Béla az MTI-nek október elején azt mondta: állami támogatások jóvoltából október 1-jétől már nem alkalmi munkavállalóként, hanem munkaszerződéssel tudja foglalkoztatni az eddig is nála dolgozó közel 40 ember túlnyomó többségét. A korábban elvesztett piacok egy részét is visszaszerezték, így a pölöskei név alatt forgalmazott termékeket ismét szállítják egykori vevőiknek, ez a korábbi termelés mintegy harmadát teszi ki.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!