2p

Még magasabbra nőhetnek a GVH-bírságok, különösen a versenyt súlyosan veszélyeztető kartellezésnél, illetve az erőfölényes esetekben - számol be a Világgazdaság. A jogsértéssel érintett piacon elért árbevételnek akár a 30 százalékáig is terjedhet a bírságösszeg, és ez már megfontolandó mérce lehet a magyar versenyhatóság számára – nyilatkozta Tóth Tihamér, a GVH versenytanácsának elnöke.

Az Európai Bizottság közleménye azért is irányadó lehet a hazai elbírálásban, mert egyre több a határokon átnyúló, azaz nem tisztán magyar ügy, és kívánatos, hogy az ezekben alkalmazott versenyhatósági gyakorlat ne térjen el az uniós iránytól - mondta a versenytanács elnöke.

A GVH 2002-ben zárta le az úgynevezett türelmi időszakot, az elnézőnek ugyan nem mondható, de mindenképpen enyhébb bírságolási politikáját. Álláspontja az volt: vége a piacgazdasági átmenetnek, 12 év elég hosszú idő ahhoz, hogy az üzleti szféra szereplői igazodjanak a versenyszabályokhoz.

A megváltozott felfogást a 2002-ben kiszabott bírság mértéke is szemléltette: több mint hatszorosa volt az előző évinek, meghaladta a 444 millió forintot. Ez az összeg 2003-ban közel a duplájára emelkedett. Akkor már megjelent a GVH bírságközleménye, amely mindenki számára egyértelműsítette az elbírálás szempontjait, és egyébként sok tekintetben hasonlít a most megújult európai bizottsági rendszerhez - írja a Világgazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!