A volt Szovjetunió utódállamaiban növelte legnagyobb mértékben, euróban mérve mintegy 53 százalékkal árbevételét a Richter az idei első negyedévben. A térségen belül a legnagyobb, 91 százalékos pluszt Ukrajnában könyvelhették el, míg Oroszországban 55,5, az egyéb FÁK-köztársaságokban pedig 26 százalékos megugrás következett be az egy évvel korábbi időszakhoz képest.
A kimagasló növekedés elsősorban a rendkívül alacsony bázisidőszaki forgalomnak, valamint a nagykereskedőknek teljesített jelentős előszállításoknak köszönhető, mondta el pénteki sajtótájékoztatóján Bogsch Erik.
Tovább nőhet a FÁK-piacok súlya
A Richter vezérigazgatója szerint a FÁK-piacok már 39 százalékát adták a konszolidált árbevételnek az első negyedévben, ami rekordnak számít az elmúlt éveket tekintve. Az mfor.hu kérdésére hozzátette: a jövőben ez a mutató még néhány százalékot kúszhat felfelé, azaz a jelenleginél is fontosabb tényezővé nőheti ki magát a térség a cég életében.
Bogsch Erik optimizmusát egyrészt arra alapozza, hogy az orosz gazdaság és a rubel stabilizálódott. Másrészt - fűzte hozzá - az ottani piacban még mindig nagy növekedési potenciál van: például az egy főre jutó orosz gyógyszerfogyasztás a magyarországinak harmada, a franciának pedig csupán hatoda.
A lehetőségeket a Richter is próbálja kihasználni, ezért ebben a térségben növelte legnagyobb mértékben értékesítési hálózatát az idei első három hónapban. A cég a teljes FÁK-piacon belül egyébként 2,8 százalékos részesedéssel rendelkezik, míg Oroszországban a patikai forgalmat tekintve a 7.-8. helyen áll, közölte Bogsch Erik.
Hazánk már csak harmadik
A második legfontosabb piacnak jelenleg Románia számít, amely 17 százalékát szolgáltatja az összbevételnek, majd ezután következik Magyarország (14 százalék), Lengyelország és kilenc további volt szocialista ország (7-7 százalék), a nyugat-európai országok (hat százalék), valamint az Egyesült Államok és egyéb országok (öt-öt százalék).
Érdekesség, hogy Magyarország 2005-ben még harminc százalékos szeletet hasított ki a tortából, azaz csoporton belüli súlya - árbevételt tekintve - öt év alatt megfeleződött. Itthon jelenleg 5,7 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik a cég - korábban a nyolc százalékot is elérte ez a mutató.
Ami az idei árbevételi terveket illeti, Ukrajnában húsz, Oroszországban öt, a többi FÁK-országban 15, Magyarországon és Lengyelországban nulla és öt, Romániában tíz, az EU9-ekben pedig 5-10 százalékos bővülést vár a Richter, Nyugat-Európában viszont 10-15, az USA-ban pedig - a profitmegosztási megállapodásból származó jövedelem csökkenése miatt - 20-25 százalékos mínusszal számol.
Még idén partnerre találhatnak
A terjeszkedési tervekkel kapcsolatban Bogsch Erik elmondta: továbbra is kutatnak stratégiai partnerek után, például a biotechnológia területén, és szeretné, ha már idén döntés születne ezekben a kérdésekben. Hozzátette: ettől elsősorban a termékportfolió erősödését várják, új piacokra egyelőre nem merészkednek.
Az mfor.hu kérdésére megjegyezte azt is, hogy a debreceni biotechnológiai üzem építése a terveknek megfelelően halad. A beruházás várhatóan 2012 közepére fejeződik be, és ekkor indulhat a próbaüzem, bevétel viszont csak 2014-2015-ben várható ettől az egységtől. Korábbi hírek szerint a beruházás értéke több mint 15 milliárd forint, amihez a cég 1,38 milliárd forint állami támogatást kap.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum