4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Richter bevételeinek már mintegy kétötöde származott a Szovjetunió utódállamaiból az idei első negyedévben, ami rekordnak számít az elmúlt éveket tekintve. Bogsch Erik vezérigazgató szerint az ottani piac további növekedési lehetőségeket rejt magában, többek között azért, mert az oroszok egy főre jutó gyógyszerfogyasztása még mindig csak töredéke a nyugat-európaiakénak. Eközben a magyar piac jelentősége egyre kisebb lesz – míg 2005-ben még harminc, idén már csak 14 százalékát adta a konszolidált árbevételnek. Mfor.hu tudósítás.

A volt Szovjetunió utódállamaiban növelte legnagyobb mértékben, euróban mérve mintegy 53 százalékkal árbevételét a Richter az idei első negyedévben. A térségen belül a legnagyobb, 91 százalékos pluszt Ukrajnában könyvelhették el, míg Oroszországban 55,5, az egyéb FÁK-köztársaságokban pedig 26 százalékos megugrás következett be az egy évvel korábbi időszakhoz képest.

A kimagasló növekedés elsősorban a rendkívül alacsony bázisidőszaki forgalomnak, valamint a nagykereskedőknek teljesített jelentős előszállításoknak köszönhető, mondta el pénteki sajtótájékoztatóján Bogsch Erik.

Tovább nőhet a FÁK-piacok súlya

A Richter vezérigazgatója szerint a FÁK-piacok már 39 százalékát adták a konszolidált árbevételnek az első negyedévben, ami rekordnak számít az elmúlt éveket tekintve. Az mfor.hu kérdésére hozzátette: a jövőben ez a mutató még néhány százalékot kúszhat felfelé, azaz a jelenleginél is fontosabb tényezővé nőheti ki magát a térség a cég életében.

Bogsch Erik optimizmusát egyrészt arra alapozza, hogy az orosz gazdaság és a rubel stabilizálódott. Másrészt - fűzte hozzá - az ottani piacban még mindig nagy növekedési potenciál van: például az egy főre jutó orosz gyógyszerfogyasztás a magyarországinak harmada, a franciának pedig csupán hatoda.

A lehetőségeket a Richter is próbálja kihasználni, ezért ebben a térségben növelte legnagyobb mértékben értékesítési hálózatát az idei első három hónapban. A cég a teljes FÁK-piacon belül egyébként 2,8 százalékos részesedéssel rendelkezik, míg Oroszországban a patikai forgalmat tekintve a 7.-8. helyen áll, közölte Bogsch Erik.

Hazánk már csak harmadik

A második legfontosabb piacnak jelenleg Románia számít, amely 17 százalékát szolgáltatja az összbevételnek, majd ezután következik Magyarország (14 százalék), Lengyelország és kilenc további volt szocialista ország (7-7 százalék), a nyugat-európai országok (hat százalék), valamint az Egyesült Államok és egyéb országok (öt-öt százalék).

Érdekesség, hogy Magyarország 2005-ben még harminc százalékos szeletet hasított ki a tortából, azaz csoporton belüli súlya - árbevételt tekintve - öt év alatt megfeleződött. Itthon jelenleg 5,7 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik a cég - korábban a nyolc százalékot is elérte ez a mutató.

Ami az idei árbevételi terveket illeti, Ukrajnában húsz, Oroszországban öt, a többi FÁK-országban 15, Magyarországon és Lengyelországban nulla és öt, Romániában tíz, az EU9-ekben pedig 5-10 százalékos bővülést vár a Richter, Nyugat-Európában viszont 10-15, az USA-ban pedig - a profitmegosztási megállapodásból származó jövedelem csökkenése miatt - 20-25 százalékos mínusszal számol.

Még idén partnerre találhatnak

A terjeszkedési tervekkel kapcsolatban Bogsch Erik elmondta: továbbra is kutatnak stratégiai partnerek után, például a biotechnológia területén, és szeretné, ha már idén döntés születne ezekben a kérdésekben. Hozzátette: ettől elsősorban a termékportfolió erősödését várják, új piacokra egyelőre nem merészkednek.

Az mfor.hu kérdésére megjegyezte azt is, hogy a debreceni biotechnológiai üzem építése a terveknek megfelelően halad. A beruházás várhatóan 2012 közepére fejeződik be, és ekkor indulhat a próbaüzem, bevétel viszont csak 2014-2015-ben várható ettől az egységtől. Korábbi hírek szerint a beruházás értéke több mint 15 milliárd forint, amihez a cég 1,38 milliárd forint állami támogatást kap.

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!