Idén augusztus–októberben a 15–74 éves foglalkoztatottak száma 3 millió 789 ezer, a munkanélkülieké 440 ezer fő volt, ami 10,4 százalékos munkanélküliségi rátát jelent - közölte a KSH csütörtök reggel.
Már szeptemberben 10 százalék fölé nőtt a munkanélküliség, akkor 10,3 százalékos volt a ráta, ez most tovább kúszott felfelé októberben is. Elemzők a következő hónapokban sem várják a trend megfordulását: a munkanélküliség a várakozások szerint 11-11,5 százalék körül tetőzhet 2010 tavaszán.
55,6 százalékos a foglalkoztatás
Augusztus-októberben a 15–64 éves népesség 62 százaléka, ezen belül a 15–61 évesek 64,7 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon. A 15–64 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 758 ezer fő volt, 125 ezer fővel kevesebb, mint egy évvel ezelőtt. Az erre a korcsoportra számított 55,6 százalékos foglalkoztatási ráta az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,6 százalékponttal csökkent.
A 15–74 éves munkanélküliek létszáma 440 ezer fő volt, 112 ezer fővel több, mint egy évvel korábban. A munkanélküliségi ráta 10,4 százalékos értéke 2,7 százalékponttal haladta meg az egy évvel korábbit. A férfiak munkanélkülisége 3,1 százalékponttal, a nőké 2,2 százalékponttal nőtt.
A munkanélküliek 19,7 százaléka a munkaerőpiacon csak a kis létszámban jelenlévő 15–24 éves korosztályból került ki, az erre a korcsoportra számított 27,7 százalékos munkanélküliségi ráta 7,3 százalékponttal haladta meg az egy évvel ezelőttit. A 25–54 évesek, azaz az úgynevezett legjobb munkavállalási korúak munkanélküliségi rátája 9,4 százalék volt, 2,4 százalékponttal magasabb, mint 2008. augusztus–októberben.
A munkanélküliek 43,1 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,3 hónap, 2,4 hónappal rövidebb az egy évvel korábbinál, áll a KSH jelentésében.
Az Európai Unió illetékesei szerint addig nem lehet kijelenteni, hogy vége a válságnak, amíg emelkedik a munkanélküliség, ezt Bajnai Gordon, magyar miniszterelnök mondta az uniós állam- és kormányfők tanácskozása után.
Néhány héttel ezelőtt Varga István gazdasági miniszter is arról beszélt, hogy tartós munkanélküliségre kell felkészülni, munkahelyek visszanyerése, valamint újabbak létesítése csak a kilábalással együtt, annak következményeként fog megvalósulni.
11 százalék felett tetőzhet
A szeptemberi adat után az elemzők is egyetértettek abban, hogy egyelőre nem tetőzött a munkanélküliség, szerintük 2009 végére 11 százalék környékére, a jövő év első hónapjaiban pedig 11,5 százalék közelébe emelkedhet az állástalanok aránya.
A ráta egyébként már a múlt hónapban 13 éves csúcsot döntött, hiszen ezt megelőzően utoljára 1996-ban mértek 10 százalék feletit munkanélküliséget.
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. elemzője a szeptemberi adatokról elmondta: várható volt a munkanélküliség emelkedése, bár előzőleg kicsit kisebb, 10,1 százalékos rátát vártak. Azt, hogy az előző, június-augusztusi periódushoz képest 47 ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma, részben a szezonális foglalkoztatás kifutásával magyarázta a szakember. A munkanélküliség emelkedésének másik oka, hogy a belföldi kereslet visszaesése leépítésre kényszeríti az erre a piacra termelő cégeket - fűzte hozzá.
Ez a tendencia az elemző szerint a jövőben tovább erősödhet, mivel a magyar piacra termelő kis- és közepes vállalkozásoknál még nem tetőzött a csődhullám, így további elbocsátások várhatók. 2009 végére 11 százalékra emelkedhet a munkanélküliségi ráta, tetőpontját azonban csak 2010 elején érheti el: ekkor további fél százalékponttal növekedhet - vélekedett Suppan Gergely, aki szerint jövő nyáron indulhat lassú javulás a foglalkoztatottságban.
Korábban Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője is úgy látta, hogy még nincs vége a lejtmenetnek a munkaerőpiacon, és a következő hónapokban nő majd a munkanélküliek száma. Ennek az az oka, hogy a cégek - különösen a foglalkoztatás terén - lassabban alkalmazkodnak a gazdasági válsághoz, és a létszámot csak késleltetve igazítják hozzá a várható, jelenleg csökkenő rendelésállományhoz.