Szabó László a Fidesz paksi polgármesterjelöltjével, Kozmann Györggyel tartott közös vállalkozói fórumon emlékeztetett arra, hogy a kapacitás-fenntartás 10-12 milliárd eurós beruházás lesz, aminek 40 százaléka, mintegy hárommilliárd euró érhető el a hazai kis- és középvállalkozások számára. A megrendelésekhez azonban komoly koordinációra van szükségük a vállalkozásoknak – mondta, hozzátéve, hogy jelenleg az atomerőműbe beszállító és szolgáltató vállalkozások száma 160, ennek azonban legalább a kétszeresére lesz szükség.
„A lehetőség mindenki számára adott, már októberben megjelennek a technológia előkészítésével kapcsolatos pályázatok” – jelentette ki. Mint mondta, a hárommilliárd euró nem csak arra lesz jó, hogy megfelelő munkához jussanak a projektben résztvevő vállalkozások, hanem verseny- és exportképes tudást, tapasztalatot is jelent az, hogy világszínvonalú minőségi követelményeknek kell megfelelniük. A lehetőségeket a helyi kkv-k tudják a legjobban kihasználni – jegyezte meg.
Kitért arra is, hogy jelenleg világszerte 70 atomerőmű épül, és további 170 építését tervezik. Finnországban például a finn és orosz kormány megállapodása szerint a paksihoz hasonló erőművet építenek. Pakson is ugyanazoknak a sztenderdeknek kell megfelelni, mint Finnországban.
Hozzátette: ha megalakul az új paksi önkormányzat, az érdeklődő kkv-k egy központi koordinációs irodán keresztül hamar megtudják, milyen feltételekkel lehet részt venni a projektben. Egy felvetésre, miszerint ha a kkv-kat alvállalkozóként vonják be a beruházásba, az növeli a költségeket, azt mondta: nem szabad alábecsülni az integrátorok szerepét. Úgy vélte, nem baj, ha az integrátoroknak van kis mértékű árnövelő hatása, mert a kkv-k velük együtt tudják majd megtanulni, milyen követelményeknek kell megfelelni, és később 3-4 céggel összefogva, önállóan tudnak jelentkezni a feladatra.
MTI