A Magyar Turizmus Zrt. június eleji tájékoztatója már beharangozta a magyar lakosság csökkenő utazási hajlandóságát az idei évre. Pedig akkor még a kormányzati megszorításoknak csak az előszelét lehetett érezni. A borús kilátást a most napvilágot látott ECOSTAT felmérése is megerősíti.
Beruházások elnapolva
A gazdaságelemző intézet szerint a turizmusban érintett szolgáltatók nem repesnek az örömtől a jövőt illetően. A vendéglátásban érdekelt vállalkozások úgy vélik, hogy ebben az esztendőben sem a népgazdaság egésze, sem a turisztikai ágazat gazdasági teljesítménye nem javul. A megkérdezett cégek egyébként ugyanezt gondolják saját vállalkozásuk esélyeiről is. Ennek köszönhetően a következő fél évben nem lehet komoly beruházásokra számítani a vendéglátásban. A felmérésből ugyanakkor az is kiderül, hogy a vendéglátó-ipari vállalatok majdnem fele új munkaerő felvételét tervezi, és egyelőre senki nem számol elbocsátásokkal.
A gazdaság és a saját teljesítményükkel kapcsolatban az előbbiekhez hasonlóan vélekednek az utazásszervező és -közvetítő cégek is. Szerintük a fejlődés üteme jó esetben szinten marad, illetve kis mértékben csökken. Forgalmuk szinten tartását főleg a külföldi vendégek belföldi programjainak szervezésétől, az egészség- és konferenciaturizmus növekvő mértékétől és a belföldi utasok külföldi nyaraltatásától várják. Az utazási irodák a felmérés szerint, jelentős mennyiségű új munkaerőt kívánnak alkalmazni, és nem terveznek elbocsátásokat.
A többség otthon marad
Az ECOSTAT anyagából kiderül, hogy a következő három hónapra tervezett hosszabb utazásokon a családok 21 százaléka tölti éjszakáit szállodában vagy panzióban. (Fél évvel ezelőtt az utazók 31 százaléka gondolkodott szállodában, míg 26 százalékuk inkább panzió mellett tette le a voksát.) E két tipikus szállás részesedésének csökkenése mellett a következő félévben az utazók 11 százaléka kempingben, 14 százaléka fizető vendéglátó-helyen száll majd meg. A többiek rokonoknál, barátoknál töltik az éjszakákat.
Kiss Gergely