Az MLTSZ egy világviszonylatban egyedülálló rendszert dolgozott ki annak érdekében, hogy osztályozza a hazánkban működő lovas panziókat. Az általuk kínált szolgáltatások színvonalát "patkós rendszerben" minősíti, a rendszer egytől öt patkóig terjed. Az itthoni 700 egységből már 240-et értékelt a szövetség.
A minőségi kontroll bevezetésére azért volt szükség, mivel sok turista panaszkodott arra, hogy a hazai lovas panziók szolgáltatásainak színvonala nem éri el a nyugat-európai standardokat. Sokan ezzel magyarázzák, hogy az utóbbi tíz évben lecsökkent a külföldi látogatók száma.
Míg harminc-negyven évvel ezelőtt 80 százalék volt a külföldi turisták aránya a lovas turizmusban, addig ma csupán 20 százalék. A hanyatlás még a nyolcvanas években kezdődött, amikor az akkori politikai hatalom megnyirbálta az iparágnak adott juttatásokat. A leromlott állapotú lovaglóhelyek láttán a nyugatiak inkább Spanyol- vagy Olaszországban hódoltak lovas szenvedélyüknek.
A rendszerváltás után a magántőke mintegy 20 milliárd forintot invesztált a szektorba, és próbálta visszahozni a 60-as, hetvenes évek aranykorát. Sok újonnan alakult lovas panzió azonban sem megfelelően képzett szakembereket, sem a turisták által elvárt színvonalú szolgáltatásokat nem tudott biztosítani.
Az MLTSZ mellett most a politika is a lovassport mellé kíván állni és egy parlamenti bizottság őszig támogatási programot dolgoz ki a számára, írja az osztrák napilap.
(Menedzsment Fórum)
Új erőre kaphat a magyar lovas turizmus
A Magyar Lovas Turisztikai Szövetség újból fel kívánja virágoztatni a lovas turizmust, írja a Die Presse. Az osztrák lap kiemeli: a korábban turisták tömegét vonzó iparág az utóbbi évtizedekben hanyatlásnak indult.