A hatvanas éveikben járó kortársakra a magyar felnőttek majdnem fele - 49 százaléka - tekint úgy, mint korábban a középkorúakra. A harmincasokat régebbi huszonévesnek nézi 52 százalék. Mindkét mutató közel áll az európai átlaghoz. A jelenlegi negyveseket a magyarok 53 százaléka látja olyannak, mint a közelmúlt harmincasait. Itt az európai átlagtól 6 százalékponttal elmaradunk - tartalmazza az ACNielsen szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye.
A látszat kevésbé fontos
Amíg az életérzés fiatalodik, a látszat nem olyan lényeges. Legalábbis abból a szempontból, hogy az idő előrehaladtával csak a magyarok 15 százaléka mérlegeli majd, hogy esetleg plasztikai műtétet végeztessen magán a szebb megjelenés érdekében. A görögök, baltiak és írek kétszer ekkora arányban veszik fontolóra a beavatkozást, míg az európai átlag 22 százalék.
Az ifjúság, mint életszakasz kitolódására vonatkozott a következő kérdés: "egyetért-e ön azzal, hogy a fiatalok húszas éveik végéig a szüleiknél lakjanak?" Igennel a magyarok 42 százaléka válaszolt, kevesebben, mint a 47 százalékos európai átlag.
A lendületesebb életszemléletet tükrözi, hogy öt magyar felnőttből négyen vélik, hogy a reklámok túlságosan hangsúlyozzák a fiatalságot és jelképeit, hogy azzal adjanak el terméket vagy szolgáltatást.
Inkább nők forgatják vissza az idő kerekét
A világ legnagyobb online felmérése során négy földrész 41 országában 22 800 internetfelhasználó véleményét kérdezték meg az ACNielsen munkatársai idén júniusban.
A felmérés szerint korunkban tovább élünk az előző generációknál, és az ifjúsághoz képest megnövekszik az időskori évek száma. Ezen kívül tovább tart a képzésünk és gyakran huszonévesen is a szülői házban maradunk. Elmozdultak az életpálya keretei. Amikor fiatal felnőttekről, idősekről vagy középkorúakról beszélünk, akkor a hozzájuk tartozó életstílus és viselkedés mást jelent, mint a közelmúlt évtizedeiben.
A globális felmérés érdekességei közé tartozik, hogy a nők inkább hajlamosak visszaforgatni az idő kerekét. Világszerte a nők 64 százaléka gondolja úgy, hogy a mai negyvenesek olyanok, mint a tegnapi harmincasok, a férfiak aránya ebben a kérdésben 58 százalék. A többi életkor összehasonlításánál ugyanilyen eltérések tapasztalhatók.
Világszerte a vélemények legnagyobb mértékben a huszonévesek szülőkkel való együttéléséről különböznek. Az otthon maradást az összes megkérdezett 53 százaléka tartja rendben lévőnek. Ázsiában azonban 61 százalék, mert ott a több generációs család a mindennapi kultúra része. A norvégek, oroszok, franciák és svájciak 80 százalék körüli része viszont helyteleníti, ha a huszonévesek még szüleiknél laknak.