A készletek megújítása a társaság stratégiai céljainak egyike, s előfeltétele a hosszú távú növekedésnek - mondta a második közép- és kelet-európai kőolaj-gáz gazdálkodási nemzetközi konferencia megnyitóján. Hozzátette, a horvát ellátás stabilitásának érdekében az INA folytatja a kutatásokat is.
Az INA-nak két év alatt három új felfedezése volt a Pannon medencében, ahol 60 éve kezdte meg a fejlesztéseket, és ahol az év végéig további két fúrás megkezdését tervezi. Jövőre a vállalat az Észak-Adrián is két új fúrást nyit meg, de nagy a várakozás a közép- és dél-adriai területekkel szemben is, ahova az INA 25 éves moratórium után tér vissza.
Mivel ezek a területek a Dinaridákhoz hasonlóan nagyobb kockázattal járnak, valószínűsíthető, hogy a projekteket partnerekkel valósítja meg - írta a Poslovni dnevnik, hozzátéve, hogy a tengerfenék-kutatás a Mol-nak is fontos.
Palásthy György, a Mol kutatási részlegétől kiemelte, hogy vállalata szénhidrogén-készleteinek csupán hét százaléka származik tengerből, míg ez globálisan 50 százalék. Ezért a Mol is arra törekszik, hogy 2020-ig 30-40 százalékra emelje ezt az arányt.
Az INA 2015-ig három milliárd horvát kunát fektet be a horvátországi kutatásokba - írta az üzleti napilap.
Horvátországban 2007 óta 25 százalékkal esett vissza a kőolajszármazékok fogyasztása - ismertette a konferencián Gordana Sekulic, a Janaf, az Adria Kőolajvezetéket működtető társaság tanácsadója, hozzátéve, hogy a piac várhatóan javul 2020-ig.
MTI