A munkavállalói oldal, az MTI-hez pénteken eljuttatott közleménye szerint az Országgyűlés a módosítás elfogadása során figyelmen kívül hagyta az országos érdekegyeztetésről rendelkező törvényt és a korábbi érdekegyeztetési gyakorlatot.
A közlemény szerint a módosítás tovább erősíti azt a folyamatot, amely egyre bővülő lehetőséget ad a törvényeket sértő munkáltatóknak a szankciók elkerülésére, s végrehajtása a hatóságok működésében is zavarokhoz vezet.
Pataki Péter, az MSZOSZ elnöke az MTI-nek úgy nyilatkozott, az elmúlt huszonkét év távlatából példátlan, hogy egy ilyen súlyú módosítást az Országos Érdekegyeztető Tanács kizárásával fogadjon el a parlament. Ugyancsak a korábbi konszenzus megszegésének látja, hogy a parlament által szinte egyhangúlag elfogadott módosítást nem a kormány, hanem az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága terjesztette elő.
Pataki Péter szerint a módosítás kifogásolható pontja, hogy amennyiben egy vállalkozás alkalmi munkavállalói könyvvel, bejelentés nélkül foglalkoztat munkavállalót, a korábbi rendelkezéssel ellentétben már nem zárható ki a közbeszerzési tenderekről, amennyiben a foglalkoztatott után fizette a társadalombiztosítási járulékot. Az MSZOSZ elnöke szerint a módosítás adminisztrációját számos ponton nem lehet majd végrehajtani.
MTI