A Radioaktív Hulladékkezelő Kft. (RHK) adatai szerint az atomerőműben évente mintegy 250, a 30 éves üzemidő alatt pedig 7400 köbméter úgynevezett bepárlási maradék keletkezik, ami különböző forrásokból származó, radioaktív izotópokat tartalmazó hulladékvizek vegyszeres kezelésével jön létre.
A literenként 200 gramm bórsavat tartalmazó sűrítmény mennyisége nagyságrenddel meghaladja a többi folyékony hulladék mennyiségét, így az atomerőmű ennek a feldolgozását tartja a legfontosabbnak. A PA Zrt. tájékoztatása szerint kezelésük a kémiai ballasztanyagok - például a bórsav -, a radionuklidok - cézium, kobalt - szelektív eltávolításán, és a tisztított oldal hígítás utáni kibocsátásán alapul.
A jelenleg üzembe helyezés, illetve fejlesztés alatt lévő eljárás öt folyamatot foglal magába. A komplex formában lévő kobalt izotópokat először folyadék alatti plazma, majd zsákos szűrők alkalmazásával távolítják el. Az oldott fázisban lévő izotópok - vas, mangán és ezüst - kinyerését egy ultraszűrő berendezés végzi. A cézium izotópokat szelektív ioncserélő szorbensek szűrik ki a bepárlási maradékból, ezt követően a sűrítményből keringetéssel, hűtéssel, valamint szűrőprés segítségével kivonják a bórsavat. Az így kinyert bórax radioaktív szennyeződéstől mentes lesz, és kémiai veszélyes hulladékként tárolható.
A megtisztított folyadék az atomerőmű üzemi kibocsátó rendszerén át ellenőrzötten a Dunába vezethető. A PA Zrt. közlése szerint a technológiát alkalmassá lehet tenni a dekontamináló - a radioaktív szennyezést eltávolító - oldatok kezelésére is. Az elhasznált ioncserélő gyanták, amelyekből évente körülbelül 150 köbméter keletkezik, valamint a tartályok alján lévő iszapok kezelésére cementező technológia alkalmazását tervezik.
A bórsav leválasztását végző présszűrő, valamint a cézium megkötését szolgáló berendezés finn fejlesztés, a Fortum cég szállította; az ultraszűrő a magyar Ganz-Röck Zrt. gyártmánya. A kobalt-eltávolító és komplexbontó technológia pedig magyar szabadalom, a G.I.C. Kft. fejlesztése.
Az eljárás egyes elemeit több helyszínen és több műszaki probléma megoldására felhasználták már, de a komplett technológiai sor alkalmazására még nincs példa máshol; az atomerőmű úttörő szerepet játszik abban, hogy a bepárlási maradékok térfogatnövelő szilárdítása helyett térfogatcsökkentő eljárást vezet be - olvasható a PA Zrt. tájékoztatásában.
MTI/Menedzsment Fórum