Eddig nem született megállapodás az üzem felszámolása után járó uniós szerkezetátalakítási támogatások felosztásáról. Feltehetőleg ez lesz az utolsó tárgyalás a felek között, de szakértők kevés esélyt látnak a kompromisszumra a jelentős véleménykülönbségek miatt. Nem csak az MC és a termelők között van vita, mivel maguk a gazdálkodók is megosztottak. Ha nem születik egyezség, Gráf József agrárminiszternek kell döntenie az ügyben.
Az MC tavaly novemberben jelentette be, hogy bezárja petőházi feldolgozóját, és tevékenységét egyetlen megmaradó egységébe, a kaposvári cukorgyárba koncentrálja. Ezzel egy időben a német Nordzucker érdekeltségébe tartozó Mátra Cukor Zrt. is úgy határozott, hogy két feldolgozója közül a szolnokit felszámolja, s ezután csak Szerencsen folytatja a termelést.
A döntést mindkét tulajdonos az uniós cukorreformmal indokolta, amely az úgynevezett cukorkvóták visszaadására kényszeríti a gyártókat. Brüsszel a termelés leépítéséért cserébe szerkezetátalakítási támogatásokat nyújt az érintetteknek.
A hazai cukoripar a csatlakozáskor még öt gyárat működtetett, de az angol–francia Eastern Sugar – szintén az uniós reformra hivatkozva – már 2006-ban bezárta kabai feldolgozóját. Így a mostani leépítésekkel az iparág két üzemre szűkül, számol be a Világgazdaság.