A felügyelőbizottság egyik tagja, a most még legnagyobb Volkswagen-részvényes Alsó-Szászország tartomány elnöke, Christian Wulff pénteken már nyilatkozatban szólította fel a céget, hogy kövesse a tisztességes vállalatirányítási szabályokat.
Az újabb botrány azzal kapcsolatban kerekedik, hogy a német Porsche luxusautógyár lesz rövidesen a Volkswagen legnagyobb részvényese. Piech - a Porsche-család tagja - vezető Porsche-részvényes, tagja a Porsche felügyelőbizottságának is, továbbá társtulajdonosa egy kereskedelmi vállalatnak, amelynek szoros üzleti kapcsolatai vannak a Volkswagennel.
A hétfői értekezleten minden bizonnyal bekerül a Volkswagen felügyelőbizottságába a Porsche vezérigazgatója, Wendelin Wiedeking és pénzügyi helyettese, Holger Haerter, de egyelőre nem pontosan tudni, ki kerül ki a bizottságból emiatt, írták hírügynökségek.
A Porsche péntekig már jogot szerzett a Volkswagen további 8,27 százalékéra, az ügyletet e hónap végéig zárják. Utána a Porschénak 18,53 százaléknyi szavazati joga lesz a Volkswagen-csoportban, közölték a Porschénél pénteken, hozzátéve, hogy a német versenyfelügyelet már jóváhagyta a részesedésszerzést. A Volkswagen-részvény árának emelkedése esetére kötött fedezeti ügyletek miatt még további 3,4 százalékot szerezhetnek a piacon, de a Porsche szavazati joga akkor sem haladhatja meg a 20 százalékot - ennyiben maximálja a Volkswagen alapokmánya az egyedi befektetők szavazati jogát. Azonban ezzel akár három helyet is szerezhet a Porsche a Volkswagen felügyelőbizottságában, megelőzve a két hellyel rendelkező, 18,2 százalékos szavazati jogú Alsó-Szászországot.
Mindeközben az illetékes braunschweigi államügyészségen ugyancsak pénteken közölték, hogy hűtlen kezelés gyanújával nyomozás indult Peter Hartz, a Volkswagen konszern személyzeti ügyekkel foglalkozó, volt igazgatótanácsi tagja ellen.
Peter Hartz volt a távozó szociáldemokrata-zöld kormány munkaügyi reformjait kidolgozó bizottság vezetője, a megszorításokat tartalmazó reformcsomag legvitatottabb negyedik részét egyszerűen csak Hartz-IV-ként emlegetik.
Pénteken a Volkswagen műveknél átkutatták Hartz irodájának helyiségeit és anyagokat foglaltak le. Az ügyészség szerint támpontokat találtak arra a gyanúra, hogy Peter Hartznak esetleg tudomása volt dologi kiadásoknál elkövetett csalásról, a visszaélést esetleg jóváhagyta, vagy támogatta. Ilyen csalással vádolják Klaus-Joachim Gebauert, egykori személyzeti menedzsert. Az ügyben Volkswagen-menedzserek és üzemi tanácsi tagok állítólagos luxus- és kéjutazásairól van szó.
Mint arról az mfor.hu korábban már beszámolt, augusztus elsején távozik posztjáról Peter Hartz, a Volkswagen személyzeti vezetője. Mint ismert, Hartz a nyáron kirobbant korrupciós ügy miatt felkínálta lemondását a felügyelő-bizottságnak, amelyet az el is fogadott. A 64 éves Hartz éppen ötven éve kezdte tanoncként karrierjét az autóiparban, most viszont magára vállalta a felelősséget az üzemi tanács vezetőinek megvesztegetése kapcsán kirobbant botrányban.
Kapcsolódó anyagok:
50 év után távozik a megbukott VW-főnök