Johannes Feldmayer, a Siemens AG igazgatóságának tagja, a magyar Siemens Nemzeti Vállalat Felügyelő Bizottságának elnöke a Financial Times Deutschland-nak elmondta: "Mi sem vonhatjuk ki magunkat a trend alól, hogy - vetélytársainkhoz hasonlóan - bizonyos aktivitásokat részben a csatlakozó országok területére helyezzünk át."
Kelet-Európa: alacsony bérköltség, képzett szakemberek
Feldmayer reális elképzelésnek tartja, hogy néhány éven belül a Siemens fejlesztési munkáinak egyharmadát kisebb bérköltséggel járó országokban végzik el. A Siemens egyrészt a várt erős piacbővülésből szeretne profitálni, másrészt azt gondolja, hogy a közép-kelet-európai országokban "fantasztikus, magasan képzett szakemberek" várnak rá.
Az igazgatósági tag kifejtette: a cég abszolút nem elégedett a németországi keretfeltételekkel, különösen, ha összeveti azokat a leginkább fejlődőképes tagjelölt országokéval. Kelet-Európát az offshoring-ra nagy mértékben alkalmasnak tartja, méghozzá a megfelelő logisztikai összeköttetés, a nyelvismeret, a mentalitás és a csekély rizikó miatt.
Új munkahelyek szoftverfejlesztésben és -készítésben
A tervezett áttelepítés elsősorban szoftvertervezőknek és -fejlesztőknek jelenthet új munkahelyeket a csatlakozó államokban. A Siemens világszerte 50 ezer fejlesztőt és kutatót foglalkoztat: 30 ezret Németországban, a többit alacsony bérköltségű országokban. Kelet-Európában összesen 2700 fejlesztő dolgozik a német vállalatnak. Feldmayer szerint utóbbi szám folyamatosan és gyorsan növekedni fog.
A Siemens további stratégia célja, hogy a könyvelési, személyzeti irányító és ehhez hasonló jellegű osztályokat centralizálja. Ennek szellemében az európai backoffice-funkciók egyes részeit csehországi központban fogja összefogni.
Siemens Nemzeti Vállalat: az összlétszám egynegyede fejlesztő
A hír hallatán a Menedzsmentfórum megkereste a Siemens magyarországi cégét is. Bíró Péter, a Siemens Nemzeti Vállalat stratégiai és kommunikációs igazgatója elmondta: az ügy kapcsán jelenleg nem tud konkrétumokkal szolgálni, mivel a szükséges számításokat még végzik. Hozzátette: hazánkban a Siemens piacvezető a szoftverfejlesztésben, sőt a cég üzemelteti Magyarország legnagyobb szoftverházát (Siemens PSE, korábban Sysdata) is.
Jelenleg összesen mintegy 600 fejlesztőt foglalkoztatnak, ami a teljes magyarországi Siemens munkaerőlétszám 25 százalékát tesz ki. Ez az arány jóval nagyobb a globális átlagnál, amely - több mint 200 ország Siemens vállalatának mutatóit figyelembe véve - 10 százalékot tesz ki.
Wéber Balázs
Újabb munkahelyeket hozhat a Siemens
Hazánkban is új munkahelyek keletkezhetnek annak következtében, hogy a Siemens szoftverfejlesztő és -készítő, valamint könyvelési részlegeket kíván az uniós bővülés után Kelet-Európába áthelyezni. A magyarországi Siemens Nemzeti Vállalat jelenleg hatszáz szoftverfejlesztőt foglalkoztat.