A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség közleménye alapján idén január elsejétől a napelemek után kilónként 114 forint környezetvédelmi termékdíjat (!!!!) kell megfizetni. A vonatkozó törvény módosításával ugyanis a "jelentős szennyezést okozó termék- és anyagáramok" kategóriájába sorolták azt a napelemet, mely szilíciumból, alumíniumból és üvegből áll össze, így teljes mértékben újrahasznosítható.
Ezzel szemben a termédíjak alapján sokkal kevésbé veszélyesnek ítéli a kormány a savakkal és mérgező nehézfémekkel bíró akkumulátorokat, melyek után a törvény értelmében mindössze kilónként 57 forintos termékdíjat kell fizetni.
A napelemek adóztatását azonban nemcsak emiatt érezhetjük abszurdnak. Miközben az energiafüggetlenség, a diverzifikáció jegyében orosz hitelből atomreaktorokat tervezünk építeni, a megújuló energiák területén jócskán le van maradva hazánk az unióhoz képest. Arról nem is beszélve, hogy ezeket az energiaforrásokat sokkal inkább támogatni szokták más országokban, mint adóteherrel kvázi büntetni.
Persze, ha nagyon rosszindulatú szeretnék lenni, mondhatnám, hogy a napelemek versenytársa lehet a Paks 2. által termelt áramnak, ráadásul még a rezsicsökkentésnek is betehet, hiszen ha minél többen állnak át napelemre, annál többen kormányzati beavatkozás nélkül is tapasztalhatják a családi megtakarítások gyarapodását. Az meg azért mégis, hogy nézne ki?! (Azért arról sem feledkeztem meg e sorok írása közben, hogy a napelemekre a legtöbb háztartás még mindig jelentős anyagi beruházásként tekint, tehát az elterjedését nemcsak hozzáállásbeli, hanem anyagi korlátok is akadályozzák).
Erre tesz most még rá egy lapáttal a kormány azzal, hogy indokatlan mértékű környezetvédelmi termékdíjat (!!!) vetett ki a napelemekre. A MANAP Iparági Egyesület véleménye szerint ez 2100-2300 forintot jelent, ami a nagykereskedelmi árak 5 százalékos emelkedését jelenti. "A termékdíj természetéből kifolyólag ugyanakkor a lakossági végfelhasználóknak a termékdíj után a 27 százalékos áfát is meg kell fizetniük, ami egy átlagosnak mondható 3.5 kWp méretű családi házas napelemes rendszer esetén (14 napelem) ~40 000 forint többletkiadást jelent" - olvasható a közleményben. Vagyis az átlagfogyasztó, aki szeretne kicsit környezetbarátabb otthont magának, még távolabb kerülhet ettől a lehetőségtől. (A közlemény egyébként arra is rávilágít, hogy egy kiserőművi projektnél a termékdíj akár 4 milliós többletköltséget is jelenthet - ami szintén a megújuló energia eme forrásának terjedését korlátozhatja).
Mindenesetre ha arra gondolok, amit L. Simon László fideszes politikus még szeptemberben mondott a sajtóhírek szerint, akkor a meglepődésem egyfajta keserédes felismerésbe csap át. Szerinte ugyanis
"azért nem lehet nap- és szélerőművekre alapozni, mert áramra éjszaka is szükség van, valamint akkor is, amikor nem fúj a szél."
Így tehát már teljesen logikus, hogy a napelem miért kártékonyabb az akkumulátoroknál. Veszélyeztetik az állampolgárok mindennapjait, hiszen ha besötétedik, netán egész nap fekete fellegek takarták az eget, sötétség lesz úrrá a békés vasárnapi estéken, amikor a család - bevásárlás, mozi hiányában - együtt tölti az idejét.
Sz.S.
mfor.hu