3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az életbiztosítási díjak 5-50 százalékos emelkedésével járna, ha 2007. december 21-ig nem sikerülne átültetni a magyar jogrendbe az EU Tanácsának a nők és férfiak közötti egyenlő bánásmód elvéről szóló irányelvét - derül ki a Gender bizottság jelentéséből.

A bizottságot a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) hozta létre az implementálási munka szakmai elősegítésére, az érintett államigazgatási szervek és piaci szereplők részvételével.

Tovább élnek

Az irányelv szerint a 2007. december 21. után kötött új szerződésekben a nemi hovatartozás alapján nem lehet különbséget tenni az egyéni díjakban és szolgáltatásokban. A tagállamok dönthetnek úgy, hogy megengednek arányos különbségeket, amennyiben a biztosításmatematikai és statisztikai adatok alapján a nemi hozzátartozás alkalmazása a kockázatelemzésben meghatározó tényező, de kizárólag akkor engedélyezhető mentesség, ha a nemzeti jogszabály még nem alkalmazta az unisex szabályt.

A felmentés elmaradása a bizottság jelentése szerint súlyosan érintené a hazai piacot, s nem utolsósorban az ügyfeleket. Mivel Magyarországon a férfiak és a nők születéskor várható élettartama között jelentős, nyolc-kilenc évnyi különbség van, ez eléggé meghatározó tényező az élet kockázatoknál, de más területeken is előfordulhat nemek szerinti árazás, szolgáltatás (például a gépjármű biztosításoknál, baleset-, betegségbiztosításoknál).

A Gender bizottság kérdőíves felmérése szerint a biztosítókat, az önkéntes pénztárakat és a lakásért életjáradékot szolgáltatókat érinti a kockázati alapú nemek szerinti megkülönböztetés. A bizottság javasolja azonban, hogy az önkéntes egészségpénztári szektort se hagyja figyelmen kívül az implementálás, tekintettel arra, hogy az új egészségügyi rendszerben még nem ismert a szerepük, és szóba jöhet valamilyen kockázati alapú árazás-szolgáltatás a kiegészítő egészségbiztosításokban.

A biztosítóknál leginkább az élet ági termékeket érinti a direktíva, de számos nem élet ágit is. A nemek szerinti megkülönböztetés alapja leggyakrabban a KSH statisztika. A statisztikai különbség hatása, megjelenése az árakban (díjakban) elég jelentős is lehet, különösen a kockázati életbiztosítások esetében. A felmérés alapján a biztosítók esetében érdemes mindkét ágra kiterjeszteni a felmentés hatályát (egyes felelősségi ágazatokban és a temetkezési biztosítás esetén is szóba jön a nemek szerinti megkülönböztetés).

A jogalkotási folyamatnak minél előbb meg kellene kezdődnie, mert ha lekéssük a felmentési lehetőség határidejét, akkor ez tavalyi adatok szerint 406 milliárd forintnyi díjbevételű állományt érintene csak a biztosítási szektorban, és szinte az összes életbiztosítási termék átárazásával járna. Senkinek nem érdeke, hogy a piac versenyhátrányt szenvedjen, és az árak 5-50 százalékkal nőjenek például az életbiztosítások piacán, az unisex árazás ugyanis durván ilyen hatással lehetne a szektor életbiztosítási díjaira - áll a jelentésben.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!