A nem standardizálható válaszok gyakori előfordulása is a személyes interjú szükségességét erősítette meg. Mindezen kényszerűség a következő néhány bekezdésben leírtak elolvasása során, illetve a vizsgálat eredményeinek bemutatásakor is egyértelművé válik.
A vizsgálat során a kérdések több csoportra oszthatók. Egyrészt vonatkoznak a vagyonkezelő cégek működésére, másrészt az általuk kötött vagyonkezelői szerződések fontosabb jellemzőire, harmadrészt magára a megkérdezett vagyon-, portfóliókezelők személyére.
A kutatásban résztvevő cégek kiválasztásánál arra törekedtünk, hogy a vizsgálatban valamennyi jelentősebb magyarországi vagyonkezelő cég szerepeljen.
Az adott cégnél legtöbb esetben számtalan kisebb-nagyobb eltérést mutató vagyonkezelői szerződés volt életben, amelynek teljes körű vizsgálata és áttekintése lehetetlen lett volna. Ezért a cégeken belül az interjú során először a jellemző vagyonkezelői szerződések legfontosabb tulajdonságaira kérdeztünk rá. Ezzel együtt igyekeztünk megtalálni az adott cégnél található olyan különlegesebbnek tekinthető szerződéseket is, amelyeknél az alhipotézisek teljesülésére a lehető legnagyobb esély van.
Mindezek során azokra a szerződésekre koncentráltunk, amelyeket törvényi előírások a legkevésbé korlátoznak, vagyis, amikor a cég, illetve a portfóliókezelő a legnagyobb szabadságot élvezi. Ez cégenként 1, 2, illetve némely esetben 3 szerződés vizsgálatát jelentette. Ennek köszönhető, hogy bár befektetési alap a legtöbb cégnél található, a kérdőíveket főleg nyugdíjpénztári, egyedi vagyonkezelői, illetve biztosítási vagyon kezelésére szóló szerződésre töltöttük ki.
Természetesen arra is törekedtünk, hogy amennyiben a cégnél előfordul VaR alapon, vagy hozam- esetleg tőkegarancia meghatározása mellett kezelt portfólió, akkor ez mindenképpen bekerüljön a vizsgálatba. Mivel a szerződések mintába való választása során több szempontot vettünk figyelembe , így sok kérdést tekintve inkább a piacra vonatkozó tájékoztató jellegű információt kaptunk, mintsem reprezentatív mintát.
Cégenként 1-3 vagyonkezeléssel foglalkozó személlyel sikerült interjút folytatni.
VaR limit melletti portfólió-kiválasztás és vagyonkezelés gyakorlat Magyarországon
A cikk gyakorlati szempontból vizsgál egy aktuális vagyonkezelési problémát. Az alsóági kockázatok , ezen belül a VaR (kockáztatott érték) megjelenésével felmerült az igény, hogy e speciális mérőszámot a portfólió-kiválasztásban és vagyonkezelői limitrendszerek kiépítéséhez is felhasználják.