2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mindennaposság váltak a nagy cégek bejelentései, amelyek a dolgozói létszám kisebb-nagyobb csökkentéséről szólnak. A külső szemlélőnek már-már olyan érzése támad, mintha az elbocsátás lenne az egyetlen módszer, amelyet a cégek a költségek csökkentése érdekében alkalmaznak.

Magyarország: a multik mások

A gazdasági visszaesésre hasonlóan a világ más tájaihoz a hazai vállalatok is a költségek csökkentésével reagálnak. Ez hangsúlyosan igaz azokra a cégekre amelyek a külföldi piacokról élnek. Az exportőröket a dekonjunktúra mellett az elmúlt időszakban ugyanis a forint jelentős erősödése is rontotta a pozícióikat.

A külföldi tulajdonú multinacionális cégek azonban nem egy esetben drasztikusabb lépésekre is elszánják magukat. Az állandó erős verseny ugyanis náluk párhuzamosan kényszeríti őket minőségi és árversenyre. A dekonjunktúrális időszakban ráadásul felerősödnek ezek a folyamatban. A vállalatok ebben az esetben, ha már meg kell újítani a technológiát, új beruházásra van szükség, akkor a gyártást érdemes olyan országba telepíteni, ahol olcsóbb a munkaerő, s nagyobb a piac – különösen akkor, ha bérmunkáról, illetve összeszerelésről van szó. Ennek a folyománya volt, hogy néhány cég elköltöztette a termelését Kínába.

A hazai, illetve a kisebb vállalatoknál a helyzet ennél kényesebb, hiszen nem tudják a termelésüket elköltöztetni, sokuk ráadásul, mint valamely multi beszállítója kell, hogy átvészelje ezt az időszakot, együtt sírva - jelen esetben -, vagy együtt nevetve - a konjunktúra időszakában - a megrendelővel. A cégek tehát költségcsökkentéssel, a hangsúlyok áthelyezésével, adott esetben a termelés visszafogásával, belső létszámleépítéssel igyekeztek alkalmazkodni a megváltozott piaci körülményekhez. Ugyanakkor az is jellemző volt, hogy a vállalatok elhalasztották fejlesztési döntéseiket, s ez a beruházások csökkenéséhez vezetett tavaly. A tendencia az idei év első felében is némileg folytatódott, bár az élénkülés jegyei már jelentkeztek. Ez némi reményre ad okot, a konjunktúra remélhetőleg előbb felpörög, minthogy utcára kerülnénk.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!