Óriási különbség van a HR szakemberekkel való "ellátottság" tekintetében is. Angliában a közepes méretű cégekben 127, Írországban 189 munkatársra jut egy humánmenedzser. Míg Svédországban ugyanez az arány 1:402, addig az átlagos EU-tagállamokban 1:2,79, a csatlakozó országokban pedig 1:5,1. Látható tehát, hogy nehéz lesz összefésülni az európai vállalatok emberi erőforrás-kezelésének gyakorlatát.
Jelentősen eltérnek emellett a nyugat- és kelet-európai vállalatszervezetek. A csatlakozó országok tipikus cégfelépítése több, egymás alá szerveződő szintre tagolódik, míg a korszerűbb szervezetre egy vagy két szint jellemző.
Robin Chater, a FedEE érdekvédemi szervezet főtitkára szerint a keleti régió HR menedzsmentjeinek hamarosan szakítaniuk kell a tipikus kelet-európai szakszervezeti hagyományokat, és a korábbinál jóval önállóbb munkavállalókat kell majd irányítaniuk, ahogy a gazdaság közeledni fog a nyugati szinthez. Át kell venni az EU-s cégek human resource menedzsment részlegeire jellemző üzlet-központú szemléletét is, a szakember szerint enélkül ugyanis nem integrálódhatnak megfelelő szinten az új államok vállalatai az "európai gazdaságba".
Szabó Ágnes
(Mendedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Változó szerepben az emberi erőforrás menedzsment
Emberi erőforrás menedzsment kihívások a XXI. században
Válaszút előtt a kelet-európai HR-menedzsmentek
Kevés cégnél vannak jelei egyelőre, hogy a stratégiai, üzlet-orientált hozzáállás megjelenne a humán resource területén, felváltva a hagyományos, pusztán adminisztratív személyügyi eljárásokat.