5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Mol Földgázszállító Zrt. egy új, független gázszállító társaság létrehozását javasolja, amely a közép- és délkelet európai gázszállító hálózatokat egységesítené, jelentette be a magyar olajtársaság. A Mol szerint a gáz ellátás szempontjából "sziget államokat" összekapcsolva, jelentős szinergiák lennének elérhetők. Ez a kezdeményezés az OMV felé nyitott, hiszen a Mol menedzsmentje eszközalapon nem tartja kizártnak az együttműködést. Mfor.hu beszámoló.

Összekötnék őket

A jelenleg egymástól elszigetelten működő gázszállító eszközök új, közös tulajdonosi és menedzsment irányítás alatt történő egyesítése - és egyben a gázkereskedelemtől és termeléstől való leválasztása - a részvényesek számára lényegesen több értéket teremtene, mint ha ezeket a rendszereket a nemzeti vállalatok továbbra is önállóan üzemeltetnék.

Ennek megfelelően a Mol kezdeményezi, hogy a régiós gázszállító hálózatok egyesítését egy új, független gázszállító társaság keretein belül- jelentette be ma délelőtt Mosonyi György, a cég elnöke. A cél Európa egyik leghosszabb szállító hálózatának létrehozása, mely 27 ezer kilométer csővezetéket foglalna magába. Az elnök kifejtette, hogy három pilléren nyugszik a jövőbeni együttműködés: politikai akaraton, szabályozás kialakításán, és az érintett cégek együttműködésén. 

Az új egyesített vállalat Európa egyik leghosszabb szállító hálózatával rendelkezne, és könnyebben hozzáférne a nemzetközi tőkepiacokhoz jelentősebb beruházások finanszírozása érdekében. A fogyasztók az integrált gázellátási platform létrejöttével magasabb szintű ellátási biztonságot élvezhetnének.

A napokban Szlovénia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina, Szerbia, Románia, Bulgária és Ausztria gázszállító vállalatai kaptak felkérést arra, hogy legyenek részesei a javasolt új vállalakozásról szóló egyeztetéseknek. A kezdeményezés nyitva áll a régió további piaci szereplői előtt, így például az osztrák OMV előtt is.

Egyenlő partnerek közti együttműködés 

Zsuga János, a MOL Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a régiós gázvezeték rendszer hátránya a nyugat-európaival szemben az, hogy a csővezetékek nincsenek összekapcsolva, s a hálózat sem olyan sűrű. A valós ellátás biztonságot az jelentheti, hogy az országok kölcsönösen tudják egymást segíteni, szemben a jelenlegi helyzettel, melynek lényege, hogy az egyes országok elszigetelt egységként működnek. 

Az új koncepció egyenlő partnerek közötti együttműködésen alapul. Az elképzelés sikeres megvalósítása érdekében alapvető fontosságú egy olyan vállalatirányítási rendszer kialakítása, amely az összes résztvevő ország energiapolitikai célkitűzésével összhangban áll. A társaság tulajdonlási és irányítási rendszere is a régió érintett vállalatainak és szervezeteinek bevonásával alakítható majd ki. A nemzeti szabályozó hatóságok részvételére is szükség lesz a pontos üzemeltetési szabályok kidolgozása, a műszaki feltételek biztosítása és a gázszállító rendszerek biztonságos, hatékony, zavartalan és nyereséges működésének megteremtése érdekében.

Gáziparban a méret számít

A mai szegmentált rendszerirányítás rendszer helyett létrejövő nemzetközi holding Európa legnagyobb 5 energetikai cége közé tartozna - mondta Varró László a MOL vezető közgazdásza. Egy egységes gázszállító megnyugtató megoldás lenne a régió számára, és energiapiac liberalizálását is elősegítené.

Egy közös tulajdonban levő regionális gázszállító társaság, a hálózatok összekapcsolásával lényegesen jobb tőkehatékonyságot és kapacitáskihasználtságot érhet el. Az egyesített vállalat képes lenne az integrált eszközök működtetéséből, egyesített beszerzésből és projekt megvalósításból származó szinergiák hasznosítására.

Ez az új cég nagyon attraktív nyereség növekedését eredményezne a részvényesek számára, hiszen olyan szinergiák kihasználást tenné lehetővé, amelyek idáig a megfelelő szállító kapacitás hiánya miatt nem voltak kihasználhatók. Varró László szerint ennek a megalakuló cégnek a részvényeit be lehetne vezetni a tőzsdére, amelyre a londoni piac kiváló volna.

Elhangzott a mai tájékoztatón, hogy Oroszországnak 80 évre elegendő tartaléka van, és alapvetően érdekelt az ellátás biztonságában. Lengyelországgal kapcsolatban a Mol vezetői kijelentették, hogy teljes mértékben nyitottak az együttműködés kiterjesztésére.
 

"A Mol számára vonzó lenne a részvétel ebben a közös vállalkozásban. Az elgondolás jól illeszkedik a vállalat stratégiájába, értéket teremt a részvényesek számára, és teljes összhangban áll az EU tulajdonosi szétválasztást célzó földgázipari irányelvének tervezetével is, amely a verseny és a fogyasztók érdekeit szolgálja" - közölte Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója.

A magyar olajtársaság, a Földgázszállító Zrt. tulajdonosaként hamarosan felveszi az érintett vállalatok tulajdonosaival a kapcsolatot. A jövő év elején kezdődhetnének a tulajdonosok és vállalatok közötti többoldalú egyeztetések, amelyek eredményeképp kidolgozott tárgyalási menetrendet és egy részletes javaslatot lehet majd a döntéshozók elé terjeszteni.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!