Mint Losoncz Miklós, a GKI Gazdaságkutató Rt. kutatásvezetője Magyarország versenyképességéről készült, most publikált tanulmányában kifejti a külföldi működőtőke beáramlása az összeszerelő jellegű tevékenységekről egyre inkább a nagyobb hozzáadott értéket képviselő területekre tevődött át. Így például a kutatás-fejlesztésre, a szolgáltatásokra, a regionális irányításra.
A magasan képzett, kreatív és jól motiválható munkaerő nemzetközi összehasonlításban alacsony magyarországi költségszintje miatt például több külföldi nagyvállalat, így a General Electric, a Nokia, az Ericsson, a Motorola, a Compaq, az Audi, a Knorr-Bremse, a Flextronics, az International telepítette Magyarországra kutatás-fejlesztési bázisát.
Egyre több transznacionális nagyvállalat, mint az OMV, a General Electric, a Diaego, az ExxonMobil telepít Magyarországra szolgáltató, így adatfeldolgozó, könyvelő tevékenységeket, sőt szolgáltató központokat is. Több nagyvállalat Magyarországról irányítja közép- és kelet-európai tevékenységét mint például a Compaq, az EMC, a Sony, a HBO, az Opel, a Ford, a Volvo. A Közép-Kelet-Európában tevékenykedő transznacionális nagyvállalatok 44 százalékának Budapesten van a regionális központja - hangsúlyozza Losoncz Miklós.
A tanulmány megjegyzi: fennmaradtak a versenyelőnyök azokban a gép- és járműipari ágazatokban is, ahol kiemelkedő szerepe van a gazdasági környezet minőségének. Nem véletlen, hogy a műszakilag igényesebb tevékenységeket, így például a gépjármű összeszerelést, alkatrészgyártást a nemzetközi cégek a gazdasági fejlettség közepes szintjén lévő országokba telepítik.
Bár több külföldi nagyvállalat, mint például az IBM, a Flextronics, Marc Shoe bezárta néhány magyarországi üzemét, s a termelést más országokba telepítette, a transznacionális nagyvállalatok telephelyválasztásában a munkaerőköltség csak egy és korántsem a legfontosabb tényező.
Különösen a műszakilag igényesebb, szakképzett munkaerőt igénylő iparágakban az is lényeges, hogy a bevált termelési kultúrára mennyire fogékonyak az adott országban. A külföldi telephelyek termelékenységét, nemzetközi versenyképességét nem csupán a gyárakban alkalmazott technológia határozza meg, hanem a gazdasági környezet minősége is. Ilyen a különféle kiszolgáló tevékenységek, mint például a pénzügyi, telekommunikációs, adatfeldolgozási, logisztikai szolgáltatások, illetve a beszállítók színvonala, megbízhatósága, az infrastruktúra minősége. Nem közömbös a gazdaságpolitika és a közigazgatás vállalkozóbarát mivolta sem - jegyzi meg a kutató.
Mindezek figyelembevételével utólag nem egy külföldi vállalat tartotta elhamarkodottnak Magyarországról történő kivonulását - teszi hozzá a kutató a tanulmányban.
Változó preferenciák a multik és Magyarország kapcsolatában
Az utóbbi egy-két évben megvalósult nagyarányú béremelések kétségtelenül gyengítették az egyszerű és bérigényes összeszerelő ágazatokban Magyarország tőkevonzó képességét, ez azonban nem jelenti a nemzetközi versenyelőnyök eltűnését, csak azok átalakulását.