A versenyképességi tanács ülésén a szavazástól tartózkodó Spanyolország kivételével valamennyi tagállam elfogadta a soros olasz elnökség által előterjesztett kompromisszumos javaslatot, amellyel pedig az Európai Bizottság nem értett egyet - számolt be az MTI.
Az uniós döntéshozatali szabályok szerint az adott esetben a tizenötök csak egyhangúlag bírálhatták felül az EU végrehajtó intézményének elutasító álláspontját. Megállapodásuk az egy tartózkodás ellenére is megfelel ennek a feltételnek, így az irányelv hatályba léphet.
A bizottság azért nem értett egyet az elnökség kompromisszumos javaslatával, mert az éppen az általa javasolt pontokon gyengíti meg lényegesen a jogszabályt. Az egyik ilyen rendelkezés megtiltotta volna a vállalatok igazgatóságának, hogy a részvényesek hozzájárulása nélkül hozzanak védekező intézkedéseket az ellenségesnek tekintett felvásárlási ajánlatok elhárítására.
A tanács által végül megszavazott kompromisszum megtartja ugyan ezeket a rendelkezéseket, alkalmazásukat azonban nem írja elő kötelezően, hanem csak választható lehetőséggé teszi. Az irányelv azokra a vállalati szerkezetátalakításokra - felvásárlásokra, összeolvadásokra - vonatkozik, amelyek legalább két uniós tagállam törvényeit, illetve hatóságait érintik. Az uniós intézmények már 14 éve próbálkoznak egy olyan jogszabály megalkotásával, amely optimális feltételeket teremthet a felvásárlási ügyletekben érintett valamennyi fél érdekeinek védelméhez.
Változó vállalatfelvásárlási szabályok
Változik az EU-ban a vállalatfelvásárlási szabályozás. Ezzel a tagállamok közel 15 év után módosították az erre vonatkozó közösségi irányelvet.