3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Alig nyújtották be az Országgyűlésnek, máris vitát kavart a salátatörvényként elhíresült jogszabály-módosítási csomag egyik eleme, amely a téves vámtarifa-besorolásból eredő problémákat rendezné - utólag. A Pénzügyminiszérium (PM) a gazdálkodók jogbiztonságára hivatkozik a törvénymódosítás kapcsán, míg mások politikai okokat sejtenek a háttérben. Egy biztos: ideje lenne véget vetni a tarifaszámokkal kapcsolatos vámhatósági játszadozásnak.

A vámtarifában járatos szakértők ügy vélik: a vámtarifa és az adótörvények szerint az üvegből készült cumisüvegre a 25 százalékos áfa vonatkozik, ellentétben az egészségügyi árukkal, melyeket a 12 százalékos körbe sorolnak a jogszabályok. A kérdés csupán az: vajon egészségügyi árunak minősül-e a műanyag cumisüveg? Mivel ez nincs egyértelműen meghatározva a törvényben, ezért a vámosok döntését megfellebbezhetik a cégek. Ha azonban ezt a hatóság elutasítja, akkor bírósági jogorvoslattal élhetnek. Ennek ellenére a vám- és pénzügyőrség eljárásának jogosságához törvényileg nem fér kétség - tették hozzá.

Az más lapra tartozik, hogy erkölcsös-e egy olyan termékért utólag fizettetni, amit a vállalkozások már évekkel ezelőtt eladtak. Az importőrök ugyanis nem tudják a viszonteladóktól behajtani az áfakülönbözetet, mint ahogy a Tesco, az Auchan, és a Cora sem tudja a végső vásárlókat - a kismamákat - pótlólagos fizetésre kötelezni. A hatósági fellépést követően a társaságok többsége kénytelen volt átállni a 25 százalékos áfával való forgalmazásra, így az áruházak polcain 13 százalékkal lett drágább tavaly a műanyag cumisüveg. A cégek természetesen nem az áfabevételekből gazdagodnak meg, azt ugyanis befizetik, s később visszaigénylik. Egyedül az állam jár jól a többletbevételek miatt.

A fűszerekben is kevernek

Szintén vámtarifálási nézeteltérés miatt indított pert a vám- és pénzügyőrség ellen a múlt év végén az egyik élelmiszeripari cég, mivel szerinte a vámhatóság jogtalanul vetett ki rá több tízmillió forint vámkülönbözetet. A nemzetközi hátterű társaság még 1996-ban kért önként állásfoglalást és szakvéleményt a testület vegyvizsgáló intézetétől annak érdekében, hogy a külföldről behozott termékeit - többnyire különböző fűszerkeverékeket - helyes vámtarifaszám alá tudja besorolni és forgalomba hozni. Az intézet az áruösszetétel és a tarifális besorolás alapján akkor 12,3 százalékos vámtételt állapított meg a bevizsgált árucikkekre.

Az import éveken keresztül zökkenőmentesen zajlott, majd a vámigazgatás 1999 végén utólagos ellenőrzést tartott, s 13 terméket ismét vizsgálat alá vont. A vámosok ennek során új vámtarifaszámok alá sorolták be utólag a fűszerkeverékeket arra hivatkozva, hogy nem az alkotórészek arányát, hanem azok értékét kell figyelembe venni. Így közel 200 esetben hatályon kívül helyezték a korábban meghozott határozataikat, majd több mint 80 millió forint vámtétel-különbözet befizetésére kötelezték a társaságot. (Az összegbe az áfa is beleértendő.)

A cég természetesen fellebbezett, s a vámszervezeten belül végigjárta az összes lehetséges jogorvoslati fórumot. Ezt követően a bírósághoz fordult, és felkereste a PM-t is arra kérve, hogy felügyeleti intézkedés keretében foglalkozzon ügyével. Ám a 30 napos ügyintézési határidő dacára tíz hónappal később sem kapott érdemi választ.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!