2015. február 9-én rendelte el a végrehajtást a Fővárosi Törvényszék a Népszava Lapkiadó Kft. ellen a Legfőbb Ügyészség kérésére - tudta meg az mfor.hu. A végrehajtás elrendelését 2015. február 25-én a társaság cégkivonatába is bejegyezték. Az előbbivel megegyező dátummal a legfőbb ügyész, Polt Péter is kérte a végrehajtás elrendelését, mely szintén február 25-én bejegyzésre is került.
A bejegyzésről szóló közzétételek február 26-án jelentek meg a Cégközlönyben, fellebbezésnek pedig a vonatkozó törvény alapján nincs helye.
A végrehajtás elrendelésének hátterében egy 2012-es cikkig nyúlnak vissza a szálak. A Fővárosi Törvényszék 2013. április 11-én kihirdetett ítélete szerint "mivel az alperesek a jogerős ítélet rendelkező részét nem teljesítették, ezért a Legfőbb Ügyészség végrehajtási lap kibocsátását kezdeményezte" - közölte lapunkkal a Legfőbb Ügyészség.
A Fővárosi Törvényszék által meghozott ítélet alapján ugyanis az ítélet rendelkező részét 8 napon belül a Népszava című napilapban saját költségen közzé kellett tenni a sajnálkozásuk kifejezése és elnézéskérése mellett. Ugyanakkor kötelezték az alperest, hogy 15 napon belül fizessen meg a felpereseknek egyetemlegesen 1-1 millió forint nem vagyoni kártérítést, valamint 500 ezer forint közérdekű célra fordítható bírságot.
szerk.: a nepszava.hu-n ma publikált, Németh Péter által írt véleménycikk arra enged következtetni, hogy a szóban forgó összeget már átutalták a felperesek számára.
Az ügy előzménye
"A Legfőbb Ügyészség és Polt Péter legfőbb ügyész a Népszava című napilap egy 2012-es cikke kapcsán – mivel abban olyan valótlan tényállítás fogalmaztak meg, ami egyszersmind sérti az ügyészségnek és a legfőbb ügyésznek a polgári jog által védett jó hírnévhez való személyiségi jogát – keresettel fordult a Fővárosi Törvényszékhez" - írták kérdésünkre.
"A felperesek a Népszava Lapkiadó Kft és a lap főszerkesztője elleni keresetlevelükben kérték, hogy a Törvényszék:
- állapítsa meg a jogsértés megtörténtét,
- tiltsa el a jogsértőket a további jogsértéstől,
- kötelezze az alpereseket a felperesek részére megfelelő módon történő elégtétel adására,
- napilapjukban olyan nyilatkozat tételére, melyben az ítéletben megállapított jogsértésért sajnálkozásukat fejezik ki és elnézést kérnek,
- továbbá arra, hogy az ítélet jogsértést megállapító rendelkezését sajnálkozásuk kifejezésével saját költségükön, 15 napon belül az MTI-n keresztül tetessék közzé,
- kötelezze az I. rendű alperest a felperesek részére 1-1 millió forint nem vagyoni kártérítés megfizetésére".
A tájékoztatás szerint a Legfőbb Ügyészség ezen túlmenően közérdekű célra fordítható bírság kiszabása iránt is keresetet terjesztett elő, mivel a közvélemény befolyásolására alkalmas, az igazságszolgáltatás egészére kártékony, súlyosan felróható magatartás egyebként indokolttá tette e további szankció alkalmazását is, figyelemmel arra, hogy e szankció elsődleges célja a megelőzés.
A Legfőbb Ügyészség válasza szerint "a Fővárosi Törvényszék a 2013. április 11-én kihirdetett ítéletben megállapította, hogy az alperesek valótlanul állították, hogy az ügyészséget kormánypárti politikus vezeti, és hogy a legfőbb ügyész egymaga dönt „kénye-kedve szerint” a vonatkozó jogszabályok figyelmen kívül hagyásával abban, hogy melyik ügyben, hol emel vádat. Az alperesek ezzel megsértették mindkét felperes jó hírnévhez fűződő személyiségi jogát". Ennek következménye a fent említett bírság és az alperesek további jogsértésről való eltiltása lett.
A Jobbik is...
Megnézve a Népszava Lapkiadó Kft. tárolt cégkivonatát, nem a Legfőbb Ügyészség és Polt Péter az egyetlen, aki végrehajtás elrendelését kérte a társaság ellen. Még 2011. március 12-én jegyezték be a végrehajtást, melyet az APEH Kelet-budapesti Adóigazgatásának Hátralékkezelési Osztálya rendelte el, ami minden bizonnyal valamilyen fizetési elmaradás miatt következett be.
2014. október 6-án pedig azt a végrehajtást jegyezték be a cégkivonatba, melyet szeptember 16-án a Jobbik Magyarország Mozgalom kért a Fővárosi Törvényszéktől. Az ügy hátterében sejtésünk szerint hasonló dolog állhat, mint az Ügyészség és a legfőbb ügyész esetében.
Székely Sarolta
mfor.hu