Az első félévben összesen 8877 céggel szemben indult felszámolási eljárás hazánkban, ami 14 százalékkal több, mint 2009 első félévében volt, közölte az mfor.hu-val közleményben az Opten céginformációs szolgáltató.
A negatív rekord közelében
Ezen belül júniusban 1682 cég felszámolását kezdték meg - ez mindössze 14-gyel marad el a mindenkori negatív rekordtól, és negyven százalékkal több, mint egy évvel korábban. Június ezzel minden idők második leggyászosabb hónapja lett.
Szintén emelkedett a végelszámolások száma: az ide első félévben 7265 esetben döntöttek a tulajdonosok saját elhatározásból a cég bezárása mellett, ami 8,5 százalékos növekedést jelent 2009 azonos időszakához képest. Igaz, Júniusban mindössze 1107 esetben került sor erre, ami tíz százalékos csökkenés 2009 júniusához képest.
Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója szerint a júniusi alacsony értékből nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, inkább érdemes figyelni a következő hónapok statisztikáját.
A cégeknek még nincs vége a válságnak
Az összességében gyászos mutatókkal kapcsolatban a szakember megjegyezte: „A cégek számára a válság nem akkor ér véget, amikor növekedésbe fordul a GDP, mert az utóbbi időszakban megrendült likviditású vállalkozások ebből már nem tudják kivenni a részüket”.
Szerinte azok a vállalkozások, amelyek 2008-ig kedvező feltételek között részben hitelből növekedtek, zömmel felélték tartalékaikat, mert a csökkenő megrendelés-állomány mellett az adósság törlesztése is gondot okozott.
Erre kényszerű elbocsátásokkal és a kapacitások leépítésével reagáltak a megszorult társaságok, amelyek így most nem tudják kivenni a részesedésüket a növekedésből. „A rendkívül pozitív külkereskedelmi statisztika azt támasztja alá, hogy főleg a nagy exportőr cégeken alapul a megindult növekedés, és ennek kedvező hatása még nem érte el a KKV-k szintjét – mondja az Opten igazgatója.
Még sok az ügyeskedő
Ami a „cégutánpótlást” illeti, a félév egészét tekintve öt százalékos csökkenés tapasztalható: az első ható hónapban 22 655 társaságot alapítottak. Júniusban 3248 új céget jegyeztek be, ami már 2,5 százalékos növekedést jelez.
A cégalapítások száma második hónapja növekszik, ami az igazgató szerint részben az ügyeskedők ismételt színre lépéséből adódik. Ha azonban a növekedés üteme dinamikussá válik, az mindenképpen biztató jel lehet a jövőre nézve, tette hozzá.
Bajban az építőipar
A válság által talán leginkább érintett ágazat az építőipar, ahol májusban ismét gyorsult az új felszámolások számának növekedése az áprilisi megtorpanás után, azaz továbbra is magas a cégfluktuáció.
Az ügyeskedők, „cégbűvészek” egyébként éppen ebben az ágazatban vannak leginkább jelen: az idei ötödik hónapban 450 új építőipari vállalkozást alapítottak, ez 23,6 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A nemzetgazdasági átlag 6,8 százalékos volt, tehát az építőiparban továbbra is "jönnek-mennek" a vállalkozók és a cégek.
Bár a valós projektcégeket és a "csődlovagok" vállalkozásait nem könnyű szétválasztani, de ha a tulajdonosi háttér vagy a céghely alapján meghatározható, kapcsolt vállalkozásoktól távol tartjuk magunkat, sok felesleges kockázatot kerülhetünk el.
Menedzsment Fórum