A cég közlése szerint már nem kifizetődő Hawaiin az ananásztermesztés, mivel a világ számos más területén nagyságrendekkel olcsóbb az előállítás. Olcsóbb lenne a cég számára a szabadpiaci beszerzés, derül ki a társaság közleményéből. A másik indoklás a tevékenység felszámolására, hogy a földtulajdonos Campbell Estate, melytől a Del Monte béreli a földterületet, már nem köt hosszútávú szerződéseket.
Azonban a Campbell Estate elnök-helyettese, Bert Hatton szerint 2001-ben már felajánlották eladásra és bérleti szerződésének meghosszabbítására az érintett területeket a Del Monténak, ám akkor a cég elzárkózott mindkettőtől. A megszűnés 700 ananászültetvény alkalmazott munkáját szünteti meg, írja az MSNBC.
A szigetcsoporton még két másik ananász-termelő cég marad, a Dole és a Maui. Piaci szakértők reménykednek, hogy ez a bejelentés nem fog dominó-effektust elindítani és a többi céget is távozásra serkenti. A cukornád-ipari cégek esetében ugyanis ez történt korábban, az egyik bejelentette kilépését, mire a többi is követte példáját.
A Del Monténak 1916 óta van ananászültetvénye Hawaiin, akkor a társaságot még California Packing Corp.-nak hívták.
Kapcsolódó anyagok:
Hawaii óceánvizet exportál