A tavalyi rekord évben 1,8 milliárd euró volt a befektetési célú ingatlanforgalom, de az elemzők az év vége felé már figyelmeztettek arra, hogy 2008-ban nem lesz újabb csúcs a forgalmat tekintve. A Colliers az idei első féléves 113 millió eurós forgalomból arra következtet, hogy ez év végéig 400 millió euró lehet az értékesített befektetői ingatlanok összesített értéke Magyarországon.
A 113 millió eurónak 36 százaléka jut a kereskedelmi, 35 százaléka az ipari és 29 százaléka a B-kategóriás irodákra. Idén eddig egyetlen egy A-kategóriás irodaház sem cserélt gazdát.
A megtorpanás fő oka a hitelválság fokozódó hatása - állítja az elemzés. A kamat magasabb és a bankok szigorúbbak a hitelbírálatkor, mint korábban, ha kölcsön felvételére kerül sor. A likviditási válsággal komoly mértékben sújtott piacokon (USA, Írország és Spanyolország) élő külföldi vásárlók azt az "utasítást kapják", hogy ne vásároljanak.
A befektetőknek, különösen a magyaroknak, vannak más befektetési lehetőségeik is. Amíg egy 10 éves magyar államkötvény 8,56 százalékos hozamot kínál, a magyar ingatlanalapok nem tudják igazolni egy "A" osztályú irodaház megvásárlását, ami valószínűleg átlagosan 7-7,5 százalékot hozna.
Az elemzés szerint az A-kategóriás irodaházak tulajdonosait semmi sem kényszeríti arra, hogy elsiessék az eladást. A bérlők megtöltik az irodákat, az üresedési ráta nem romlik, így az épületek cash flow-ja, azaz a bérletekkel kapcsolatos pénzforgalom fedezi a tulajdonosok kamatköltségeit. Nem kell tehát attól tartaniuk, hogy egy eladási hullám "leveri" az árakat.
Az elemzés arra a következtetésre jut, hogy a tulajdonosok ki tudják várni a jobb pillanatot. Az értékesítés jövőre talán fellendülhet, amikor várhatóan esni kezdenek a kamatok - olvasható az elemzésben.