Herczog László miniszter elmondta, hogy egyebek mellett kevesebb pénzt fordítanak majd a lakossági energiaár-támogatásra, így az idei mintegy 63 milliárd forintról ez az összeg 25 milliárd forintra csökken. A tárcavezető a gáz világpiaci árának csökkenésével indokolta a döntést. Kérdésre azt mondta, hogy "a szabály nem változik", ám a negyedik kategóriába eső jelenlegi támogatottak jövőre már nem kapnak segítséget. A gáz árának várható csökkenésére utalva közölte, hogy ugyanakkora összeg kifizetéséhez már nem kell támogatás. Azt hangoztatta, hogy minél alacsonyabb a gázár, annál kevesebb támogatást kell adni.
A miniszter a büdzsé tervezetének ismertetésekor arra kérte az újságírókat, hogy "nézzenek a számok mögé". Utalt egyebek mellett arra, hogy öt százalékponttal csökkentek a járulékok, így például egy 100 forintos bér kifizetéséhez öt forinttal kevesebb bruttó bérköltséget kell odaadni az intézményeknek. Mint fogalmazott, előfordulhat olyan eset is, hogy egy támogatás látszólag nő, ám valójában fajlagosan kevesebb, ha az ellátandó feladat még nagyobb mértékben növekedett. Hozzátette: mindez fordítva is igaz lehet egy másik esetben.
Herczog László elmondta: az intézmények működtetése nagyjából az ideihez hasonló szinten marad, ha itt is figyelembe veszik a járulékcsökkenést. Közölte, hogy az úgynevezett fejezeti kezelésű előirányzatoknál a kiadási főösszeg 76,2 milliárd forinttal csökkent az idei eredeti előirányzathoz képest; ebből a járulékcsökkentés hatása 26,1 milliárd forint.
A szakminiszter arra hívta fel a figyelmet, hogy a tárca költségvetésének 9,7 százalékos csökkentésére "nagyrészt" a járulékcsökkentés és a gázártámogatás mérséklése ad magyarázatot, így szerinte összesen csak mintegy 10 milliárd forintos csökkentésről lehet beszélni. Elmondta, hogy a büdzsé tervezetének elkészítésekor a tárcánál a foglalkoztatás segítését és a hátrányos helyzetűekre való figyelmet tekintették prioritásnak. Kérdésre arról is beszélt, az étkeztetési normatívák csökkentése helyett azok emelését tartaná szükségesnek, ezért e kérdésben egyeztetéseket tartana még indokoltnak.
Simon Gábor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár arról szólt, hogy jövőre várhatóan több pénz jut majd az Út a munkához programra; az idei 97 milliárd forintról a program költségvetése 110 milliárd forintra emelkedik, és további 7,5 milliárd forint európai uniós forrás is rendelkezésre áll majd. Magyarország növekedése érdekében a munka becsületének a helyreállítása, megerősítése kiemelt társadalmi és gazdasági cél, ezért bővítik a programot - hangoztatta az államtitkár.