A kereskedelmi márkás termékek tavalyi 13 százalékos részaránya még csak 252 milliárd forintot jelentett, a GfK most közölt adatai szerint. A kutatási eredmények szerint a boltláncok saját-márkás cikkei közül a vevők a legtöbbet papírzsebkendőből, pörkölt kávékeverékből és tejszínhabból vásárolják. Mindhárom termék az átlagot jóval meghaladóan, 40 százalék körüli arányban részesedik saját kategóriájának forgalmából.
A kereskedelmi márkák top 50-es, forgalom szerinti kategória-listájának végén a mustár, tisztasági betét és öblítő található, de azoknál is 13 százalék körül mozog a kereskedelmi márkák aránya.
A láncok közül a kereskedelmi márkás termékek értékesítésének rangsorát a Profi (az összes forgalomból 34 százalék), drogerie markt (33) és Spar (26) vezeti a múlt évben. Legkisebb az arány, mindössze 3 százalék az Auchanban.
A lista érdekessége, hogy a Profi diszkontokat jövőre átprofilírozzák szupermarketté, így az illatszer lánc aspirálhat az első helyre. Hacsak a Spar mutatójának nem ad rendkívüli dinamikát a Kaiser’s lánc átvétele. A bolttípusok közül a diszkontban a legnagyobb a kereskedelmi márkák részaránya a forgalomból, 19 százalékkal. Utána a hipermarket, majd a lánchoz tartozó kis bolt következik.
A piaci versenyben a kereskedelmi márka terjeszkedése első sorban annak köszönhető, hogy növelni tudja a fogyasztást, és többletvásárlásra ösztönöz. Egy év alatt minden magyar felnőtt vásárol legalább egyszer kereskedelmi márkát, - viszonylag ritkán. De egyszerre nagyobb összegért, alkalmanként 405 forintért a múlt évben, tehát általában tehát nagy bevásárlásnál.
Országosan a kereskedelmi márkás termékek vásárlói között az átlagot meghaladják az észak-nyugati megyékben élők, a nagyobb városok lakói és a 40-50 éves háziasszonyok.
Kapcsolódó anyag
Márkázás, azaz hogyan építik fel a vevők tudatában az erős márkákat?
Mitől mások a győztes márkák?
Brandépítés bizonytalan környezetben
Vonzó márkák
A napi fogyasztási cikkek idei várható 2.000 milliárd forintos forgalmából a kereskedelmi márkás termékekre több mint 300 milliárd forint jut, e cikkek piaci részesedése így eléri majd a 15 százalékot, a tavalyi 13 százalékkal szemben a GfK Piackutató Intézet prognózisa szerint.