2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az osztrák vállatok újonnan eszközölt közvetlen tőkebefektetéseinek (FDI) súlypontja a szomszédos országokból mindinkább a kelet-európai államok felé tolódik el - állapítja meg a Bécsi Nemzetközi Gazdasági Tanulmányok Intézete (WIIW) szerdán nyilvánosságra hozott jelentésében.

A WIIW adatai alapján 2005-ben a külföldön beruházott osztrák tőke összességében 53 milliárd eurót tett ki - a hazai össztermék 24 százalékát -, több mint kétszeresét a 2000-ben jegyzett 24 milliárdnak. A befektetők száma pedig 1048-ra nőtt a 2000-es 917-ről.

Az elemzés szerint Cseh- és Magyarország korábbi kiemelt szerepét fokozatosan Románia, Bulgária, Oroszország és Ukrajna veszi át az osztrák FDI-kihelyezések elsődleges célpontjaként. A WIIW összeállítása szerint a külföldi tőkebefektetéssel rendelkező osztrák cégek 60-70 százaléka kis- és középméretű vállalkozás, igaz, a külföldön működő tőke viszonylag csekély hányadát ellenőrzik csak.

Az alacsony munkaköltségek alárendelt szerepet játszanak az osztrák cégek szempontrendszerében, amikor a külföldi beruházásokról döntenek - hangsúlyozza a kutatóintézet, amely tanulmányához felmérést végzett a vállalatok körében. Például a Csehországban, Magyarországon és Szlovákiában eszközölt befektetések alig 5-7 százalékánál estek latba az ausztriainál alacsonyabb munkaköltségek, illetve hatékonyságjavító tényezők.

A WIIW-elemzés szerzőjének kimutatása szerint az összesített FDI-állományon belül az olyan szomszédos államok, mint Németország és Magyarország hányada 2000 óta fokozatosan csökken, ugyanakkor növekszik Románia, Bulgária, Lengyelország és Horvátország súlya. A folyamat a beruházások földrajzi eloszlásában lényeges változásokat indított el.

Ennek ellenére még mindig Németországban és Magyarországon tevékenykedik a legtöbb osztrák befektető (a beruházók 30 százaléka). A tanulmányhoz csatolt táblázat szerint az osztrák befektetők száma és a beruházott tőke nagysága Magyarországon 2000 és 2005 között alig változott: 2005-re - hattal - 313-re emelkedett a számuk.

A tanulmány aláhúzta: egyelőre "nem eldöntött", hogy az osztrák tőkebefektetések a jövőben is elsődlegesen Közép- és Kelet-Európára korlátozódnak-e, vagy Ausztria kilép a tágabban értelmezett nemzetközi befektetőpiacra. Jelenleg még nem tartozik a jelentős globális beruházók klubjába, jóllehet Közép- és Délkelet-Európában fontos regionális szereplő.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!