3p

A tavalyi évben a beruházások darabszámát tekintve Magyarország a nyolcadik helyről a tizenegyedikre csúszott vissza egy tanácsadó cég felmérése szerint. A kormány ugyanakkor optimista: számításai szerint idén a befektetési célországok közül Magyarország a negyedik helyezést éri majd el Európában. Mfor.hu tudósítás.

Belassultunk (Mfor-montázs)

Magyarország 2000 óta zuhan azon a világranglistán, amely a versenyképességet méri: jelenleg a harmincötödik helyen állunk. Ezt támasztotta alá az Ernst & Young piacelemző és pénzügyi tanácsadó cég szerdán közzétett felmérése is, amely azt mutatja, hogy az ország a 2005-ös nyolcadik helyhez képest 2006-ra a tizenegyedik helyre esett vissza a konkrét befektetések számát tekintve.

2000 óta visszafejlődünk

Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára szerint Magyarország tőkevonzó képessége 2000 óta folyamatosan esik, mivel az egymást váltó kormányok elodázták a reformokat. A politikus szerint azzal, hogy tavaly végül megkezdődtek az átalakítások, máris érezhető a befektetői kedv növekedése. A kormány előrejelzései szerint jövőre Magyarország lehet a negyedik legnépszerűbb célpont Európában.

A tanácsadó cég felmérésében vannak ugyanakkor olyan adatok, amelyek azt mutatják, hogy a magyar gazdaság szerkezete még mindig nem modern, és a modernizációt a külföldi befektetések sem ösztönzik.


Míg tőlünk Nyugatra a külföldi tőkebefektetések a tudásiparba áramlanak, addig Magyarországon még mindig a termelőipari beruházások állnak az élen. Ennek annyi előnye van, hogy hazánkban egy külföldi tőkebefektetés sokkal több munkahelyet teremt, mint Nyugat-Európában - olvasható ki a felmérésből.



Ezen a téren is megfordulni látszik azonban a trend, amit jól mutat, hogy az elmúlt években 43 szolgáltatóközpont települt Magyarországra - mondta Egyed Géza szakállamtitkár. Ezekben a központokban - korábbi adatok szerint - már 14 ezer magasan képzett, Magyarországon adózó ember dolgozik, tehát - legalábbis a szolgáltatások területén - Magyarország elindult a tudásgazdaság irányába dolgoznak - tette hozzá.

Erősítenék a tudásgazdaságot

Az ország persze teljesíthetne jobban a tudásgazdaság más ágazataiban, ehhez azonban oktatási reformokra van szükség. Ezek részben már elkezdődtek, részben még előkészítés alatt állnak - magyarázta az államtitkár. Az átalakítások eredményeként több műszaki szakember kerülhet ki az egyetemekről, ami szintén a tudásgazdaságot erősítheti Magyarországon - közölte Egyed Géza.

A felmérésből egyébként az is kiderül, hogy Magyarországon jelentősen erősítette befektetői pozícióit az Egyesült Államok: 2005-höz képest a tavalyi évben szinte megduplázta befektetéseinek számát, 15-ről 28-ra növelve azt. Az USA azonban még így is csupán a második helyen áll Németország mögött.

A felmérésben megkérdezett nagyvállalati döntéshozók (809 vezető) csekély többsége, 56 százaléka szerint egyébként Európa egészében javulni fog a befektetési környezet, bár azt, hogy jelentősen javul majd, ennek az 56 százaléknak csak tíz százaléka állította.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
Kína miatt veszít gazdasági vonzerejéből Európa
Nyugat-Európa a legnépszerűbb befektetési célpont
A magyar cégek búsonganak, a szlovákok örvendeznek
Reformfáradtsággal küzd a magyar kormány

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!