Fatih Birol kijelentette: az olajár már most "életveszélyes" magasságban van, ami az egész világgazdasági fellendülést fenyegeti és még tovább emelkedhet, ha romlik a helyzet a Közel-Keleten.
"Ha ezek az országok szükségét látják egy ilyen lépésnek, akkor dönthetnek a stratégiai készletek felszabadításáról, ha tényleges fennakadások lennének a piacon" - mondta Fatih Birol egy Indonéziában rendezett nemzetközi konferencia alkalmából.
A szervezetnek felhatalmazása van arra, hogy kikérje a tagországok véleményét a készletek felszabadításáról, ha rendkívüli okok miatt zavarok keletkeznek az ellátásban. Az IEA 1,6 milliárd hordó vésztartalékkal rendelkezik. Az OPEC naponta 29,7 millió hordó kőolajat termel, ami a világ kitermelésének mintegy 34 százaléka.
Az OPEC-tagállam Líbia napi termelése 1,6 millió hordó volt januárban a nemzetközi szervezet becslése szerint. Az ország kőolajkészletei becslések szerint 44 milliárd hordót tesznek ki, ez a legnagyobbnak számít Afrikában (Nigéria és Algéria következik utána), és a kilencedik az egész világon. A líbiai olaj fő exportpiaca Olaszország(32 százalékkal), Németországba az export 14 százaléka, Franciaországba és Kínába 10-10 százaléka jut.
MTI