"Ha egyszer fizetsz, mindig fizetsz. Ebben az esetben az összegek és az esetek feltartóztathatatlanul növekednek majd.” Lennart Dahlgren, az Ikea egykori oroszországi vezére szerint ezt az aranyszabályt kell figyelembe venniük azoknak a cégeknek, amelyek ottani terjeszkedésük során korrupt hivatalnokokkal találják magukat szemben.
Utóbbiakat márpedig szinte lehetetlen kikerülni - az Ikea megpróbálta, és folyamatosan falakba ütközött. Legalábbis ezt állítja Dahlgren "Dacolva az abszurditásokkal: hogyan győztem le Oroszországot - és hogyan győzött le ő engem" című könyve, amely a közelmúltban svédül, a napokban pedig oroszul is megjelent, és amelyből a Die Welt német napilap idézett a közelmúltban.
Sötét telekbiznisz
Dahlgren több példát is felhoz arra, hogyan működik a korrupció az oroszországi mindennapokban - a dél-oroszországi Krasznodarban például egy több mint gyanús telekbizniszen bukott el a lánc terjeszkedése.
Történt, hogy miután az Ikeának sikerült egyezségre jutnia a helyi önkormányzattal az építkezésre kínált telek áráról, azt a város hirtelen eladta egy névtelenségbe burkolózó személynek. Utóbbi viszont már csak ötszörös áron lett volna hajlandó továbbpasszolni a területet a svédeknek - azt nem nehéz kitalálni, hogy a különbözet kiknek a zsebébe vándorolt volna... Az Ikea azonban nem ment bele a játékba, és inkább a szomszéd városban húzta fel új áruházát.
Szintén meglehetősen furcsa körülmények akasztották meg az áruházláncot a Volga menti Szamarában. A már felépített üzlet megnyitását hét esetben akadályozták meg különböző hatóságok - a higiéniai körülményeket vizsgáló hivataltól a tűzvédelmi szervekig.
Amikor az Ikea végül az utolsó akadályt is vette, jött a katasztrófavédelem, és újabb követ gördített a nyitás útjába. Ez azonban már sok volt a svédeknek: Ingvar Kamprad tulajdonos-alapító mind a 250 dolgozóját elbocsátotta, és elhalasztotta a befektetés befejezését.
Az Ikea is besározódott
Kamprad egyébként már tíz évvel ezelőtt, az oroszországi terjeszkedés kezdetén világossá tette, hogy sem a csúszópénzt, sem a korrupció egyéb formáját nem tűri el. Hiába próbálta azonban védeni az addig vegytiszta imázst, sorsát a svéd cég sem kerülhette el.
Kiderült ugyanis, hogy az Ikea közép- és kelet-európai igazgatója, valamint oroszországi ingatlanjaival foglalkozó vezetője szemet hunyt vesztegetések felett, amelyek nélkül nem tudott volna áramhoz jutni két szentpétervári üzletük. Bár a két menedzser a vesztegetésben nem vett részt, a cég februárban azonnali hatállyal elbocsátotta őket.
Kenyával egy szinten
Hogy mennyire átszövi Oroszországot a korrupció, jól mutatja, hogy a Die Welt által idézett statisztika szerint évente 240-300 milliárd dollár vándorol ottani hivatalnokok zsebébe - ez az éves GDP ötödét teszi ki.
Szintén sokatmondó tény, hogy a Transparency International korrupciós rangsorában Oroszország a 146. helyen állt 2009-ben - Kenyával, Kamerunnal na meg Ukrajnával egyetemben.
W. B.
Menedzsment Fórum