3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ha egy európai vállalat Oroszországban szeretne terjeszkedni, szinte lehetetlen kikerülnie a korrupciót – legalábbis ezt állítja könyvében az Ikea egykori ottani vezetője. Lennart Dahlgren konkrét példákkal is illusztrálja, milyen eszközökkel próbálják megfejni az oroszok a nyugati cégeket. Bár az Ikea emiatt már több fejlesztését is leállította, mégsem sikerült teljesen tisztának maradnia - a közelmúltban két vezetője volt kénytelen távozni botrányos ügyek miatt.

"Ha egyszer fizetsz, mindig fizetsz. Ebben az esetben az összegek és az esetek feltartóztathatatlanul növekednek majd.” Lennart Dahlgren, az Ikea egykori oroszországi vezére szerint ezt az aranyszabályt kell figyelembe venniük azoknak a cégeknek, amelyek ottani terjeszkedésük során korrupt hivatalnokokkal találják magukat szemben.

Utóbbiakat márpedig szinte lehetetlen kikerülni - az Ikea megpróbálta, és folyamatosan falakba ütközött. Legalábbis ezt állítja Dahlgren "Dacolva az abszurditásokkal: hogyan győztem le Oroszországot - és hogyan győzött le ő engem" című könyve, amely a közelmúltban svédül, a napokban pedig oroszul is megjelent, és amelyből a Die Welt német napilap idézett a közelmúltban.  

Sötét telekbiznisz

Dahlgren több példát is felhoz arra, hogyan működik a korrupció az oroszországi mindennapokban - a dél-oroszországi Krasznodarban például egy több mint gyanús telekbizniszen bukott el a lánc terjeszkedése.

Történt, hogy miután az Ikeának sikerült egyezségre jutnia a helyi önkormányzattal az építkezésre kínált telek áráról, azt a város hirtelen eladta egy névtelenségbe burkolózó személynek. Utóbbi viszont már csak ötszörös áron lett volna hajlandó továbbpasszolni a területet a svédeknek - azt nem nehéz kitalálni, hogy a különbözet kiknek a zsebébe vándorolt volna... Az Ikea azonban nem ment bele a játékba, és inkább a szomszéd városban húzta fel új áruházát.

Szintén meglehetősen furcsa körülmények akasztották meg az áruházláncot a Volga menti Szamarában. A már felépített üzlet megnyitását hét esetben akadályozták meg különböző hatóságok - a higiéniai körülményeket vizsgáló hivataltól a tűzvédelmi szervekig.

Amikor az Ikea végül az utolsó akadályt is vette, jött a katasztrófavédelem, és újabb követ gördített a nyitás útjába. Ez azonban már sok volt a svédeknek: Ingvar Kamprad tulajdonos-alapító mind a 250 dolgozóját elbocsátotta, és elhalasztotta a befektetés befejezését.

Az Ikea is besározódott

Kamprad egyébként már tíz évvel ezelőtt, az oroszországi terjeszkedés kezdetén világossá tette, hogy sem a csúszópénzt, sem a korrupció egyéb formáját nem tűri el. Hiába próbálta azonban védeni az addig vegytiszta imázst, sorsát a svéd cég sem kerülhette el.

Kiderült ugyanis, hogy az Ikea közép- és kelet-európai igazgatója, valamint oroszországi ingatlanjaival foglalkozó vezetője szemet hunyt vesztegetések felett, amelyek nélkül nem tudott volna áramhoz jutni két szentpétervári üzletük. Bár a két menedzser a vesztegetésben nem vett részt, a cég februárban azonnali hatállyal elbocsátotta őket.

Kenyával egy szinten

Hogy mennyire átszövi Oroszországot a korrupció, jól mutatja, hogy a Die Welt által idézett statisztika szerint évente 240-300 milliárd dollár vándorol ottani hivatalnokok zsebébe - ez az éves GDP ötödét teszi ki.

Szintén sokatmondó tény, hogy a Transparency International korrupciós rangsorában Oroszország a 146. helyen állt 2009-ben - Kenyával, Kamerunnal na meg Ukrajnával egyetemben.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!