A munkavállalók többsége tavaly még szigorításokra számított a home office lehetőségeit illetően, de a meghirdetett állások adatai nem igazolták vissza ezt a várakozást – derül ki a Profession.hu legfrissebb elemzéséből.
2023 májusa óta 7 százalékkal emelkedett az otthoni munkavégzést valamilyen formában lehetővé tevő álláshirdetések száma az azt megelőző évhez képest.
A vizsgált időszakban az álláshirdetések 12,3 százaléka tartalmazott home office lehetőséget, ezzel ez maradt a leggyakoribb atipikus foglalkoztatási forma. Második helyen a részmunkaidős állások állnak, amelyek az összes hirdetés 5,6 százalékát teszik ki. A munkarendet tekintve a hirdetések 80 százaléka továbbra is hagyományos, heti öt napos, napi nyolcórás jelenlétet igényel.
A legtöbb távmunka lehetőséget az informatikai szektor kínálja: az IT fejlesztés területén meghirdetett pozíciók közel felében, míg az IT üzemeltetés és telekommunikáció esetében több mint egyharmadában szerepelt a home office lehetősége. Az üzleti szolgáltatóközpontok hirdetéseinek harmadában, a pénzügy és könyvelés területén pedig 29 százalékban biztosították ezt az opciót.
Az otthonról végezhető munkákra legnagyobb arányban a 18–25 évesek jelentkeznek (27,9 százalék), őket követik a 31–40 évesek (26,8 százalék) és a 26–30 évesek (20 százalék). A jelentkezők 50 százaléka felsőfokú, 40 százaléka középfokú végzettséggel rendelkezik.