10 évente egy méret?
Bár elég sarkosan hangzik, de átlagosan igen. Bár a férfiak és a nők között vannak alapvető különbségek, de a tendencia igen hasonló a súlygyarapodás tekintetében. Mindkét nem esetében a második X jelenti a csúcsot, amikor is minden tökéletesen működik, és a súly is a legoptimálisabb. Ehhez általában nem kell óriási erőfeszítéseket tenni, sem nagyon bonyolultan táplálkozni, mivel ilyenkor van a legjobb formában a szervezet.
Ezután 40 éves korig évente nagyságrendileg 1 kilogrammal gyarapodhatunk, ami kihat a ruhaméret változására és persze a kondícióra is. Ezután a klimax beköszönte után a hormonrendszer felborul, és intenzívebbé válik a testsúlynövekedés, és az izomtömeg jelentősen csökken.
De térjünk vissza a csúcsra. A 20-as évek során a legtöbb ember a párkapcsolati időszak beköszöntével elkezd a családalapításra koncentrálni, ami együtt jár a többletmunkával, az éjszakázással és ebből kifolyólag a stresszel. Ez azt jelenti, hogy ilyenkor a legkevésbé figyelünk a táplálkozásra, aminek következtében a szervezet elkezd raktározni. Emellett ha még egy-egy diétával próbálunk gátat szabni a feltörekvő kilóknak, akkor sajnos egyenes az út a kudarchoz.
Hormonváltozás és pajzsmirigy
A 40-50-es évek köré csoportosuló hormonváltozások jelentősen befolyásolják a testsúly növekedését. Mivel a hormonok működésében változás áll be, így a szervezet megszokott ritmusa is másként kezd alakulni. A legtöbb esetben ezt nem tudja gond nélkül lekövetni a testünk, így a lelassuló anyagcsere következtében elkezdenek lerakódni a kilók. A megváltozott testi és lelki működés következtében a szexuális szokások sem maradnak ugyanazok, így az ember óhatatlanul is étellel kompenzál. Ilyenkor nagy szükség van arra, hogy figyeljünk egymásra, beszéljünk a problémákról és akár megpróbáljuk együtt megkeresni a megoldást az aktuális életszakaszra. Ezzel sokat tehetünk az életünk további szakaszának az alakulása érdekében.
Ebben a korban, úgy 40 felé a lakosság igen nagy hányadánál jelentkeznek a különféle pajzsmirigyproblémára vonatkozó tünetek. Ez kihat az anyagcserére, az állóképességre, így a fogyásra is, hiszen fáradtan kinek van kedve sportolni? Arról nem is beszélve, hogy ha a pajzsmirigy túl- vagy alulműködésének tüneteit észleljük magunkon, akkor mindenképp javasolt egy szakember felkeresése.
Éppen ezért a legfontosabb, hogy a nyugdíjas évekre nyugodtan, a terheket lerakva készüljünk, hiszen egy remélhetőleg gondtalan és nyugodt életszakasz következik. A pihenés és az aktivitás váltakozása, az egészséges táplálkozásra való figyelés mind nagyon fontos szempont ahhoz, hogy egy kiegyensúlyozott és boldog időszak várjon ránk. Így akár 80 éves korig is kitolható az izomtömeg leépülése.