A mennyiség mellett azért is különösen fontos a kávé a világgazdaságban, mert előállítói nagy részben fejlődő országok, míg a legnagyobb fogyasztókat a fejlett országok között találjuk. Szemben a kőolajjal, a kávé előállítása igen gyakran kisebb vállalkozások, családi gazdaságok működését, megélhetését biztosítja. Világszerte 25 millió családi gazdaság foglalkozik kávétermesztéssel, vagyis körülbelül 100 millió ember megélhetése függ közvetlenül a kávétermesztéstől.
A kávécserje a trópusi és szubtrópusi, magasan fekvő, csapadékos területeket kedveli, összefoglaló néven ezeket a területeket Kávéövnek is nevezik. Közép- és Dél-Amerika, Afrika és Ázsia egyes országai tartoznak ezek közé. A világ három legnagyobb kávétermelője sorrendben Brazília, Vietnám és Indonézia. Brazíliában, amely a teljes kávétermelés egyharmadát adja, több mint 5 millió embernek biztosít munkát a termesztés. Szemben más jelentős mezőgazdasági ágazatokkal, mint például a szarvasmarha tenyésztés vagy a cukornád termelés, a kávé előállítása sokkal kevésbé automatizált, ezért nagy az emberi munkaerő igénye. Összesen a világ 12 országában jelenti a kávé az elsőszámú exportcikket, és akad olyan ország is, például Kelet-Timor, ahol az egyetlen említésre méltó exportcikknek számít.
A termőföldtől a csészénkig még természetesen hosszú út vezet, exportőr- és importőr vállalatokon jut el a zöld kávé a pörkölőig, majd innen a kiskereskedőkhöz. Közülük a legnagyobb haszonkulccsal a pörkölők dolgoznak, mivel a pörkölés egy kifejezetten nagy szakértelmet igénylő, kulcsfontosságú lépés a kávé előállításában. A kávé árát sok tényező befolyásolja, a termőterületek időjárása, a nagykereskedők megállapodásai, a járulékos költségek, mint például a szállítás és a csomagolás költségei, vagy például a világjárvány kapcsán a korlátozások, kikötők lezárása.
A kávék csomagolásán számos védjeggyel, osztályozással találkozhatunk, ezek közül a két legjelentősebb a fair-trade, illetve a madárbarát védjegy. Az előbbi azt jelenti, hogy a kávébab termesztője igazoltan méltányos kereskedelem útján értékesítette a kávét, tehát megfelelő, arányos fizetséget kaptak a munkások, és jó munkakörülmények közt dolgoztak. A madárbarát megjelölés pedig azt jelzi, hogy a kávécserjéket hagyományos módban, a cserjék közé ültetett fák árnyékában termesztik, ezáltal a kávétermesztés hozzájárul a biológiai sokszínűség megőrzéséhez.
Nem vitatható tehát, hogy a világ egyik kedvenc itala sokkal több dologra van hatással, mint gondolnánk, éppen ezért fontos, hogy mi magunk is a lehető legtudatosabban viszonyuljunk a kávéfogyasztáshoz. Ha szeretnénk a fenntarthatóságot is szem előtt tartani, de nem akarunk lemondani az ízek kavalkádjáról sem, akkor a Tchibo Cafissimo termékei tökéletes megoldást jelentenek: Cafissimo kávé tanúsítottan fenntartható termesztésből származik, és maguk a kapszulák is 100%-ban újrahasznosíthatók, maguk a készülékek pedig év végéig 40% kedvezménnyel vásárolhatók meg!