3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kezdő makettezők fejében gyakran felmerül a kérdés, hogy mit is érdemes tudni a különféle lakkokról, és mi ennek a szerepe? Hogyan érdemes belefogni? Az alábbi cikkel igyekszünk segítséget nyújtani, hogy könnyebb legyen eligazodni, és még szebb eredmények szülessenek.

Amit a lakkok típusairól tudni érdemes!

A különböző lakkok feladata tulajdonképpen, hogy megóvja az elkészült felületet az őt érő behatásoktól, fizikaitól és kémiaitól egyaránt. Ugyanakkor a mintapéldány “fénye” is beállítható általuk. A beszerzésük szerencsére egyszerűen megoldható, méghozzá a Modellfutár ragasztók és lakkok termékköréből. 

Nézzük meg egy kicsit a típusait, és azok főbb jellemzőit!

Megkülönböztethetők a fényük szerint: ez alapján fényes, félfényes selyem, matt, és ultra matt csoportokba sorolhatók. A jelentőségük abban rejlik, hogy befolyásolják a visszavert fény mennyiségét annak függvényében, hogy milyen mikroszkopikus felület jellemzi őket. 

A fényesnek szinte teljesen sík a felülete, ezáltal jóval több fény verődik vissza, mint például matt esetében. 

A legfontosabb szabály, melyet érdemes megfogadni, hogy fényes lakkra bármilyen típusú lakkot felvihetünk. A fényvisszaverő tulajdonság nem változik meg számottevően. Például a fényesre mattot fújva, matt eredménnyel számolhatunk. Viszont, ha matt változatra viszünk fel fényeset, az már nem fog fényes eredményt adni. 

A fényeset köztes lakként érdemes használni, illetve matricázás előtt! Az egyenes, sima felület alkalmasabb a matricák felhelyezéséhez és a mozgatásukhoz. 

Mire való a félfényes selyem és a matt lakk?

Leginkább a makettek fényének beállításához szokták alkalmazni a félfényeset, illetve a későbbi koszolásokhoz, például sár megjelenítéséhez. Szinte minden olyan folyamatot elvégezhetünk vele, mint a fényes társával. A pöttyözős-olajos-fakítós technika kivitelezéséhez viszont nem alkalmas. Tökéletes a selymes, csillogó felületekhez. 

A matt típust záró alapanyagként szokás felhasználni. Az egyedi effektek, és környezeti behatások megjelenítésénél is nagy hasznát vehetjük, a pigmentek ugynanis sokkal jobban tapadnak rajta. 


A tulajdonságaik határozzák meg a felhasználást

A Lacquer festékek például nem használhatók zárórétegként, hiszen megmarják az alattuk lévőt. Az akrillal történő koszolásnál viszont a víz nem oldja vissza a már megkötött réteget, ez esetben az enamel lakk nyugodtan bevethető. Kicsit ugyan bonyolultnak tűnhet, de gyakorlás és tanulás a kulcsa az egésznek.

A makettezés egyesek szerint már művészet, és ha belegondolunk, hogy milyen alapos koncentrációt igényel, és végül milyen varázslatos példányok születnek, egyet is érthetünk velük. 

Érdemes minél többféle technikát kitapasztalni, és más-más alapanyagokat megismerni, az inkompatibilitások figyelembevételével, idővel pedig még élethűbb miniatűrök születnek. 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!