A következő jelentős lépés egy cikk volt, amely 1890-ben jelent meg a Sport Világ című folyóiratban. Ebben a labdarúgás akkori szabályait mutatták be. A cikk megjelenését követően a sportág egyre nagyobb figyelmet kapott országszerte.
Ez azt eredményezte, hogy egyre több egyesület alakult, amelyek eleinte amatőr szinten játszottak egymás ellen. Végül az első hivatalos mérkőzésre 1897-ben kerül sor. A sportág népszerűsége ezzel egyre csak fokozódott, ami odáig vezetett, hogy 1901-ben megalapították a Magyar Labdarúgó Szövetséget. Innen pedig nem volt megállás, hamarosan megszervezték az első magyar futball bajnokságot.
Sőt, a magyar labdarúgó válogatott is egyre sikeresebb lett. Több Európa- és világbajnoki éremmel is büszkélkedhet. Emellett három olimpiáról is aranyéremmel érkeztek haza. Sajnos a modern magyar foci kevésbé számít sikeresnek. Bár kisebb nemzetközi eredmények érkeznek, igazán nagy győzelmet nem sikerült aratni az utóbbi időben.
A magyar futball története azért is fontos, mivel ezzel együtt alakult ki a sportág szurkolói bázisa is. A rajongók nélkül ugyanis elképzelhetetlen lett volna, hogy a foci elérje a mai népszerűségét. Hiszen a kevésbé sikeres szereplések ellenére minden nagy csapatnak megvan a saját szurkolói bázisa még ma is. Egy-egy nagyobb nemzetközi mérkőzés, vagy a válogatott szereplése pedig továbbra is megtölti a stadionokat. A futball hírnevét mutatja az is, hogy a legnépszerűbbnek számít a sportfogadások Magyarországon elérhető kínálatában.
A labdarúgást Európa-szerte a szenvedéllyel, az érzelmekkel, az izgalommal és az elkötelezettséggel azonosítják. Igaz ez a csapatokra, és a szurkolókra is. Éppen azért az egész kontinensen, így Magyarországon is sokszor lehet hallani a futball szurkolók okozta problémákról. Ez sok esetben azonban összefügg a csapatok teljesítményével. A szurkolók magatartását ugyanis befolyásolja a csapat aktuális eredményessége és a végeredmény is. Egy –egy kevésbé jó szereplést követően a szurkolók is frusztráltak lehetnek.
Amikor a szurkolókról beszélünk általában, illetve azok rossz szokásairól, meg kell említeni, hogy a rajongók is több csoportba oszthatók, és a legtöbbjük valóban a sport élvezetéért jár ki a meccsekre. A szurkolók között azonban megtalálhatók az ún. huligánok és ultrák is. Ez a két csoport az, amelyik a legtöbb problémát okozza. Az előbbiek általában a balhét keresik egy-egy mérkőzésen, mivel úgy gondolják, hogy a csapat becsületét a pályán kívül is meg kell védeniük, az elért eredménytől függetlenül. Az ultrák pedig, bár ugyanaz a cél vezérli őket, a klasszikus értelemben inkább verbálisan igyekeznek kiállni saját csapatuk mellet.
Amikor futball szurkolók rossz szokásairól beszélünk, sokan az általuk előidézett balhékat említik első helyen. Szerencsére, bár ezek az esetek látványosak és nagy figyelmet kapnak, a szurkolók kisebb része idézi elő azokat. Egyes nézetek szerint a problémákat sokszor az okozza, sokan nem azért járnak mérkőzésekre, hogy a meccset kövessék. Egy részük véletlenül keveredik oda, míg mások kifejezetten a balhék miatt érkeznek.
A szurkolók rossz szokásai között többek között megtalálhatók a következők:
- Verekedés a mérkőzés közben és után
- Különböző tárgyak dobálása a mérkőzés közben
- Trágár, sokszor rasszista vagy más módon sértő kifejezések bekiabálása meccs közben.
Már ebből a rövid felsorolásból is érezhető, hogy a probléma nem azokkal van, akik valóban a mérkőzésre kíváncsiak. Bár számukra is okozhat frusztrációt az, ha a meccs nem úgy alakul, ahogy szeretnék, vagy éppen a csapat nem úgy teljesít, ahogy az elvárható lenne.
A gondot azok okozzák, akik kifejezetten a balhét keresve érkeznek a mérkőzésre. Ezen pedig nagyon nehéz változtatni, sokrétű összefogás szükséges hozzá. Hiszen okozhatja ezt a csapat sorozatos rossz szereplése, ami feszültséget kelthet a nézőkben. De akár saját élethelyeztük is. Sokszor ugyanis a mindennapi stressz levezetése lehet egy-egy balhé a futball mérkőzés előtt vagy közben.
Részmegoldások addig is születhetnek. Egyrészt a jól ismert ultrákat és huligánokat el lehet különíteni egy külön szektorba, vagy éppen ki lehet tiltani őket a mérkőzésekről. Ez azonban nem akadályozza meg azt, hogy a meccs előtt és után, a stadionon kívül ne okozzanak semmilyen galibát.
A másik megoldás lehet a futball csapatok teljesítményének a javulása. Egy-egy izgalmas, jó hangulatú mérkőzés közben ugyanis általában kevesebb balhéra lehet számítani, mint egy gyenge, döcögős meccs közben. Ez utóbbi esetén ugyanis, ha a szurkolók elkezdenek unatkozni, akkor biztosan találnak megoldást arra, hogy lefoglalják magukat.
Szintén megoldás lehet a csapatok, illetve a futball közösség részéről érkező kommunikáció. Ha szurkolók úgy érzik, hogy bevonják őket, fontosnak érezhetik magukat, és ez segítheti a kevésbé balhés mérkőzéseket is.
A megoldás azonban annyira komplex, hogy a probléma megoldásához komolyabb összefogásra lehet szükség annak érdekében, hogy a szurkolói hozzáállás és attitűdök lassan elkezdjenek változni.