4p

Az elmúlt tíz évben 20 százalékról 25 százalékra nőtt a rövidlátók aránya Magyarországon, és hasonló az arány Európa egészét nézve is. De miért egyre gyakoribb ez a fénytörési hiba? Szakértők szerint az okos eszközök elterjedése nagyban hozzájárul ehhez a tendenciához. 

Az egészséges szem működésének lényege, hogy bármilyen távolságban lévő tárgyat nézünk, az erről visszaverődő fénysugarak a retinán egyesülnek képpontokká. Így a látóideg éles képet továbbít az agyunknak, a gyakorlatban pedig ez azt jelenti, hogy tisztán látunk. Ha azonban a szem tengelye hosszabb, vagy a szaruhártya túlságosan domború, akkor a fénysugarak a retina síkja előtt találkoznak. Ennek következtében a távolban elhelyezkedő tárgyakról csak homályos képeket tud közvetíteni a látóideg, miközben a közelieket továbbra is élesen látjuk. Ezt a jelenséget nevezzük rövidlátásnak. 

Az okos eszközöktől romlik a szem?

A szem ilyen jellegű fénytörési hibája már eddig is a leggyakoribb látásprobléma volt, ám előfordulása folyamatosan nő. Míg korábban minden tizedik embert érintett, jelenleg minden negyediknél figyelhető meg, de egyes ázsiai országokban akár 75% is lehet a rövidlátók aránya. Szemorvosok pedig arra figyelmeztetnek, hogy a fejlett államokban világszerte ugrásszerűen emelkedik majd a rövidlátás gyakorisága. Ennek oka pedig nagyrészt a modern eszközök, okos tévék és érintőképernyős eszközök népszerűségében keresendő. David Allamby szemsebész például egy kutatásában arra világított rá, hogy mióta 1997-ben piacra dobták az első okostlelefont, 35 %-kall nőtt a rövidlátással küzdők száma. 

Az okos eszközök nézése nem csak kiszárítja, de ronthatja is a szemet

Az okostelefonok és tabletek használata hasonlóan hat a szemünkre, mintha könyvet olvasnánk, azzal a nagy különbséggel, hogy itt még közelebbre kell fókuszálnia. A kisebb méretű eszközök képernyőjét ugyanis hajlamosak vagyunk jóval közelebb (akár 18-20 centire) tartani az arcunkhoz, mint egy papírra nyomtatott regényt vagy újságot. Ráadásul modern világunkban, ahogy egyre több időt szánunk a különféle kütyükre, egyre kevesebb időt töltünk a természetben, ahol a leginkább lehetőségünk volna távolabbi (tőlünk legalább 5 méterre lévő) tárgyakban gyönyörködni. Ennek a kettősségnek a hatása, az okoseszközök duplán hozzájárulnak a rövidlátás kialakulásához. 

Mit tehetünk szemünk egészségéért? 

Évente érdemes szemvizsgálatra járni, ahol látás élességen kívül a szem egyéb betegségeit is ku tudják zárni

Megelőzés szempontjából a legfontosabb, hogy korlátozzuk a képernyő előtt töltött időnket, kisgyerekeknek pedig egyáltalán ne engedélyezzük a mobilozást és tabletezést. Ha munkánk miatt kénytelenek vagyunk sokat számítógéppel vagy okostelefonnal dolgozni, akkor tartsunk óránként 5 perc szünetet, amikor kinézünk az ablakon, és a messzi tájban gyönyörködünk. Igyekezzünk továbbá minél több szabadtéri programot szervezni: ezért nem csak a szemünk lesz hálás!

Mit tegyünk, ha már mi is tapasztaljuk a problémát?

A lézeres szemműtét ma már egy biztonságos, rutin kezelésnek számít

Ha már mi is a távoli tárgyakat elmosódva érzékeljük, akkor bizony nekünk is szembe kell néznünk a rövidlátás problémájával. Szemtornával sajnos nem lehet változtatni ezen az állapoton, ám ha nem foglalkozunk vele, fokozatosan tovább romolhat a látásunk. Megfelelő dioptriás szemüveggel vagy kontaktlencsével ugyan újra visszakaphatjuk éles látásunkat, ám ezek az eszközök sok odafigyeléssel és kényelmetlenséggel járnak. Ezeknél már létezik egy lényegesen korszerűbb megoldás: a lézeres szemműtét. A technológia fejlődésének hála a beavatkozás fájdalommentes, a kezelés után akár egy nap pihenés után visszatérhetünk a munkába, vezethetünk autót, olvashatunk, bevásárolhatunk. A lézeres szemműtétek ára egy szemre nézve körülbelül 149 000Ft-tól kezdődik. Ha jobban utánaszámolunk ez az egyszeri költség akár 3 év alatt is megtérülhet, tekintettel a magas kontaktlencse és szemüveg árakra. Sose felejtsük el, mit kapunk cserébe: éles látás szabadságát akár egy életre. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!