Az idei áremelések után sem nyugodhatnak meg a nikotinfüggők
Januárban egy sokkszerű adóemeléssel már szembesültek a dohányosok, amit áprilisban egy kisebb mértékű újabb növekedés követ majd. Ez értelemszerűen idén alaposan megdobja az árakat, miközben egyáltalán nem biztos, hogy a folyamatok nyugvó pontra jutnak. Az uniós szabályozás terén ugyanis változások várhatóak.
Akik dohányoznak, azok közül sokan fogadkoztak tavaly év végén hallva az áremelések hírét, hogy leteszik a cigarettát. Ugyanakkor a gyakorlatban az ilyen újévi fogadalmak nem feltétlenül realizálódnak. Ha pedig megnézzük a dohánytermékek forgalmi statisztikáit, akkor azt láthatjuk, hogy a lakosság 2020 utolsó két hónapjában betankolt cigarettából, a 2019-es forgalomhoz képest 15 százalékkal többet értékesítettek ugyanis ekkor. Mindez azt sugallja, hogy a többség a leszokás helyett más stratégiát választott.
Persze ez csak átmeneti megoldás - azok, akik nagyobb mennyiséget vásároltak fel, ismét válaszút elé kerülnek, amikor elszívják ezeket a cigarettákat: átkozódva megveszik drágábban a megszokott márkát, olcsóbb cigarettára váltanak, esetleg vágott dohányt vesznek, amiből maguknak sodorják a füstölnivalót. Persze az ilyen drasztikus áremelések a feketepiacnak is adnak egy-egy lökést, hiába küzdenek a csempészek ellen kettőzött erővel a pénzügyőrök. Lesznek olyanok is, akik a még mindig viszonylag újdonságnak számító „kütyüs nikotinbevitelre” váltanak, legyen szó hevített dohánytermékekről vagy elektromos cigarettáról. És lesznek persze olyanok is, akik végleg lemondanak a káros szenvedélyről.
Vélhetőleg azonban – a fent említett fogadkozások ellenére is – nem lesznek extrém nagy számban, a dohánytermékek ugyanis közgazdasági megfogalmazás szerint árrugalmatlan termékek, vagyis a forgalom alakulását csak kismértékben befolyásolja az, hogy mennyit kell érte fizetni. Hiába drágul a termék, a forgalom várhatóan csak minimális mértékben fog visszaesni.
Ezúttal tényleg Brüsszel áll a háttérben
Sokak számára tűnik érthetetlennek, hogy miért emelik idén viszonylag rövid időn belül két alkalommal is jelentős mértékben a jövedéki adók mértékét, ami aztán visszaköszön természetesen a fogyasztói árban is.
A dolog magyarázata, hogy az Európai Unióban a dohánytermékek adóterhelésére rögzített szabályok vannak, amelyek előírnak egy minimális mértéket.
Ez a cikk az Mfor és a Privátbankár Prémium tartalma, csak a lap előfizetői olvashatják teljes terjedelmében.
Prémium tartalmainkhoz a következő lépések után férhet hozzá:
- Regisztráljon (adja meg emailcímét és jelszavát)
- Válasszon előfizetői csomagjaink közül
- Fizessen bankkártyájával
+1 Amennyiben megújuló havi csomagjaink közül választ, az első hónap csak 390 forint mindkét csomag esetében!
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat