-
Az olvasás csökkenti a stresszt
Talán ez a legfontosabb előny: a mai rohanó világban igenis megéri elmerülni mások történeteiben, ezáltal eltávolodni életünk stresszforrásaitól, de nemcsak az olvasás a jó erre, hanem a hangoskönyv hallgatása is. Éppen ezért érdemes telepíteni a telefonunkra egy olyan alkalmazást, amely lehetővé teszi, hogy akár futás, főzés vagy sorban állás közben is befelé figyeljünk.
A VOIZ hangoskönyvei között rengeteg művet találunk, kedvünkre válogathatunk, ha regényt, valamilyen gazdasági témájú könyvet vagy épp egy pszichológiai, önfejlesztő írást hallgatnánk meg. Ezek mindegyike hasznos lehet, hiszen elvonja a figyelmünket az ott hallott szöveg a saját problémáinkról.
-
Az olvasás bővíti az ismereteinket
Ezzel összefüggésben mondhatjuk, hogy amit olvasunk, az beépül a tudástárunkba, ezáltal műveltebbek leszünk, gördülékenyebbé válnak a beszélgetéseink is. Olykor a legváratlanabb szituációkban hasznosíthatjuk a tudást, amit a könyvekből szereztünk.
Nem muszáj regényekkel kezdeni a művelődést, nyugodtan szakkönyveket is beszerezhetünk, ezek is hasznosak. Később pedig kikapcsolódásként jöhetnek a több szálon futó történetek.
-
Gazdagabb lesz a szókincsünk
Azt se gondoljuk, hogy mindenképpen Jókait vagy Tolsztojt kell olvasnunk ahhoz, hogy a szókincsünk bővüljön. Ha megtaláljuk azt az írót, aki nekünk tetszik, és szívesen forgatjuk a könyveit, az írásait, akkor észrevétlenül is gazdagabb lesz a szókincsünk.
A tudattalanul megtanult szavakat később pedig mi magunk is használhatjuk, ezáltal jobb benyomást kelthetünk az emberekben.
-
A memóriát is javítja az olvasás
Minél többet olvasunk, annál erősebbé válnak az agysejtek közötti kapcsolatok, ugyanis a történetre emlékeznünk kell. Tudnunk kell, hogy melyik szereplő mit csinált, hol volt, és ezer más apróságot is észben kell tartanunk, hiszen ezek lényegesek lehetnek a cselekmény szempontjából.
Minden új információ új kapcsolatot hoz létre az agysejtek között, ezáltal pedig nemcsak a rövid távú, hanem a hosszú távú memória is javul.
Kutatások is kimutatták, hogy a memóriazavarok ellen az egyik legjobb módszer a könyvolvasás a rejtvényfejtésen kívül. Ha azonban nincs sok időnk olvasni nap mint nap, akkor kiválthatjuk ezt a tevékenységet hangoskönyv hallgatásával is.
-
Az empátia is nő
A regényekben olvasott helyzetek arra késztetnek bennünket, hogy elgondolkozzunk, mi vajon hogyan cselekednénk az adott szituációban. Lehetőséget kapunk arra, hogy beleképzeljük magunkat a főhős helyzetébe, átéljük érzéseit.
Amikor pedig a való életben is találkozunk hasonló esettel, akkor tudni fogjuk, hogy mi alapján cselekedjünk, és segíteni tudjuk embertársainkat is ebben. Az empatikus készséget is növeli tehát az olvasás: ez is nagy előnye ennek a tevékenységnek.