Milyen változásokat hozott magával a módosítás?
Kötelező érvényű betartani az integrált növényvédelmet, amely többek között a növények optimális fejlődését biztosító agrotechnikai módszerek alkalmazását, a rezisztens növényfajták előnyben részesítését, és a minőségi, fémzárolt vetőmagok alkalmazását is magába foglalja.
A Primag fémzárolt vetőmagjai között mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb növényfajtát, amellyel valódi sikereket érhet el.
A jogszabály-módosítás rendelkezik az elektronikus permetezési napló vezetésének kötelezettségéről, valamint előírja, hogy nyilatkozni szükséges a termelővel szerződött, a terület növényvédelmi szakirányítását biztosító növényorvos személyéről is.
Az integrált növényvédelem kötelező lett
A legfontosabb különbség azonban az, hogy az integrált növényvédelem mostantól nem mint lehetőség, hanem mint szabály érvényesül, amelyet mindenkinek be kell tartania. Fontos tudni, hogy ellenőrzésekre is számíthatunk, mégpedig növényvédelmi technológiai kontrollokon keresztül.
Az integrált növényvédelem nyolc alapelvének betartása, valamint aktív alkalmazása tehát előírássá módosult.
Mi mindennel jár együtt az online permetezési napló?
Az ide tartozó adatokat majd a meghatározott helyen, a NÉBIH felületén kell dokumentálni, mégpedig 2022 júliusától kezdve. Gondolni kell arra is, hogy a nyilvántartásból nemcsak a növényvédő kezelések, hanem még a csávázott vetőmag alkalmazása sem hiányozhat, hiszen ez utóbbi is azt jelenti, hogy növényvédő szer került ki a környezetbe.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a felhasznált készítmények számláit is meg kell őrizni három éven keresztül! Bár az online felületen is dokumentáljuk az ide tartozó információkat, azért a naplóból sem szabad elfelejteni ezeket!
Nem mentesülnek azok sem, akik egyébként gazdálkodási naplót vezetnek, azzal a kiegészítéssel, hogy az év első felében papíron, a második felében pedig az elektronikus felületen vezessék a vonatkozó adatokat, s a bejelentésük is eszerint módosul, ami azt jelenti, hogy az új rendszerre történő átállással egyszerűbbé fog válni az adatszolgáltatás.
Habár általában nem fogadjuk lelkesen a változásokat, ebben az esetben maga után von néhány olyan következményt, amelyek miatt megbékélhetünk velük. Ezek közül az egyik a környezetvédelem, amely mindannyiunk érdeke, míg a másik - a teljes átállás után - az, hogy a bejelentés egyszerűbbé fog válni.
Remélhetőleg az integrált növényvédelemre történő átállás sem okoz egyetlen gazda számára sem nehézséget, következményként pedig értékelhetjük az egészségesebb környezetet, amely végeredményben a növények számára is üdvös.