Ha bányászattal foglalkozó cégekről van szó, elsőként feltehetően mindenkinek Orbán Viktor édesapja juthat eszébe, aki ezen a területen ér el jelentős profittal járó sikereket. Nyártól azonban újabb NER-figura tűnt fel ebben az ágazatban, mégpedig Mészáros Lőrinc lánya és férje, Homlok-Mészáros Ágnes és Homlok Zsolt.
2022. július 27-étől ugyanis a tulajdonukban lévő Properitus Vagyonkezelő Kft. lett a többségi tulajdonosa a gércei székhellyel rendelkező Eurobánya Bányászati és Kereskedelmi Kft.-nek - vettük észre az Opten adatbázisában.
A cég immár 20. éve tevékenykedik a bányászat területén. Az első hét évben kavics-, homokbányászat volt a főtevékenysége, amit öt éven keresztül a kavics-, homok-, agyabányászat váltott. 2013-ban viszont bejegyeztették a mai és érvényes fő tevékenységi kört, a kőfejtés, gipsz, kréta bányászat. Ide tartozik többek között a márvány, gránit, homokkő kitermelése, mészkő, gipsz, kalcium-anhdrid bányászata, valamint építőkő és díszkő törése és zúzása. Ám emellett még számos más tevékenységet is végezhet a cég, többek között:
- raktározás, tárolást,
- vasáru-, festék-, üveg-kiskereskedelmet,
- személygépjármű kölcsönzését,
- vagyonkezelést,
- máshova nem sorolható pénzügyi közvetítést,
- épületépítési projekt szervezését,
- illetve vegyes termékkörű ügynöki nagykereskedelmet.
A cégnek Homlok Zsolt cégének feltünéséig összesen négy tulajdonosa volt:
- Szélessy Zoltán,
- Kozó Krisztina,
- az osztrák Alfred Hackl, akinek ez volt az egyetlen magyar érdekeltsége,
- valamint a bécsi székhelyű Longday Raining Immobilieninvestments & Trade GmbH.
Július végétől viszont már csak Szélessy Zoltán maradt a régiek közül, mellé érkezett a Properitus Vagyonkezelő. Szélessy egyébként egy gércei őstermelő és vállalkozó, akinek összesen öt gazdasági érdekeltsége is van:
- egy zöldségféle, dinnye, gyökér-, gumósnövény termesztéssel foglalkozó,
- egy gabonaféle, hüvelyes növény, olajos mag termesztésével foglalkozó,
- egy főtevékenységként villanyszereléssel,
- és egy másik kavics-, homok-, agyabányászattal foglalkozó.
Szélessy Zoltán maradt egyébként a 8,1 milliós törzsőkével rendelkező Eurobánya Kft. ügyvezetője is. A társaságnak a gércei székhely mellett van még két Nagysimonyiban található fióktelepe is.
Van azonban egy lényeges különbség Orbán Viktor édesapjának bányászati érdekeltségei és az Eurobánya Kft. között. Míg előbbiek jelentős profitot tudnak termelni, utóbbi lényegében veszteségesnek tekinthető. Az elmúlt években egyszer tudott pluszban zárni, 2020-ban, ráadásul úgy, hogy értékesítésből származó árbevétele nem volt.
- 2017-ben majdnem 2 milliós bevételből 3,1 milliós veszteséget hozott össze a cég,
- 2018-ban 717 ezer forintos bevétel után 3,3 milliós lett a mínusz,
- 2019-ben majdnem 4 millió forint lett a veszteség nulla forint árbevételből,
- 2020-ban sikerült 4,8 milliós profitot kimutatni,
- tavaly pedig 500 ezer forint folyt be a kasszába és 253 ezres lett a veszteség.
A saját tőke azonban egyelőre még elviseli ezeket a mínuszokat. Igaz, 2020-ban a jelek szerint pótbefizetés történhetett. A mérleg szerint ugyanis ebben az évben újra pozitívba fordult a sajét tőke állománya, másrészt a lekötött tartalék soron megjelent egy 4 millió forintos tétel. Ide szokták többek között elkönyvelni a veszteség rendezésére szolgáló tulajdonosi pótbefizetéseket is.
Mindenesetre ennek ellenére is potenciált láthattak a cégben Homlok Zsolték, ha megszerezték annak többségi tulajdonrészét. Ráadásul az Eurobánya Kft. beleillik a profilba is, mármint ha Homlok Zsolt többi cégének profilját nézzük. Ott van például a zászlóshajónak nevezhető, építőipar területén tevékenykedő Homlok Építő Zrt. Hogy hogyan alakul a cég idei éve, különös tekintettel Homlok Zsolték megjelenése után, az majd csak jövő tavasszal derülhet ki, akkor kell ugyanis leadni a 2022-re vonatkozó éves beszámolót.