Nem futott be nagy karriert a Kisvárdán megvalósult élő éticsiga-feldolgozó üzem, hiszen 2021. augusztus 31.-én a Nyíregyházi Törvényszék csődeljárást indított a Bourgogne Gastronomie Kft. ellen - vettük észre a cégkivonatban.
A problémák a cégkivonatok és a cégbírósági dokumentumok alapján nem most kezdődtek. Ugyan a koronavírus-járvány okozhatott nehézségeket, már előtte is akadtak gondok. Már az alapkő-letétel évében, 2017-ben megindult egy végrehajtás a cég ellen, amit a NAV Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Adó- és Vámigazgatóságának Hátralékkezelési Osztálya indított el. Majd 2020. januárjában indították el a következő végrehajtást, szintén a NAV. Ez a procedúra fél évvel később, június elején zárult le. Jelenleg is folyamatban vannak végrehajtások a cég ellen. Az egyiket idén februárban indította el a NAV, a másikat pedig augusztus elején egy békéscsabai közjegyző.
Szerettük volna megkérdezni a társaságot, hogy milyen problémák vezettek idáig, mikor kezdődtek a gondok, mi lesz a dolgozókkal és magával a gyárral, ám egyik megkeresésünk sem járt sikerrel. Amennyiben mégis érkezne válasz, beszámolunk róla.
Hitel hitel hátán
A céget 2015-ben hozták létre, a gyár pedig még nincs két éves sem. A beruházás 6,5 milliárd forintból valósult meg, melyhez az állami Eximbank 4,8 milliárd forintos hitelt biztosított a korábbi tudósítások szerint. Ennek nyoma is van a hitelbiztosítéki nyilvántartásban, ám nem ez az egyetlen bejegyzett zálogjog a cégnél. Összesen ugyanis 15 bejegyzést listázott ki keresésünkre a nyilvántartó. A 2017. júniusában felvett hitelt 2019 tavaszától kezdve újabbak követték:
- az MKB Bank 2 millió eurót hitelezett, és zálogosították az adott évi és a 2020-as szerződéses bevételeket,
- majd az Eximbank és az MKB is újabb eszközöket és bevételeket vont zálogjog alá,
- 2020 februárjában 2,5 millió eurót hitelezett az Eximbank, ekkor a gyár berendezéseire került zálogjog,
- a legutolsó ilyen bejegyzés 2020 júliusi keltezésű, amit az MKB Bank jegyzett be a következő évekre megkötött szerződéses bevételekre 3,5 millió euró értékben.
A Bourgogne Gastronomie Kft.-nél így jelentős adósság halmozódott fel, 2019-ben már majdnem 7 milliárd forintot görgetett maga előtt. 2020-as állapotról viszont nem találtunk információkat, mivel a cég még nem adta le a tavalyi évre szóló beszámolóját. Az elérhető legutóbbi dokumentum szerint a 2018-as 5,5 milliárdos kötelezettségállomány 6,8 milliárdra ugrott két évvel ezelőtt. Ennek nagyjából a fele hosszú lejáratú hitel, nagyobb részt 5 éven túli esedékességű, emellett 377 millió forint rövid lejáratú hitelt is felhalmoztak, a kiegészítő melléklet szerint.
A beszámoló szerint mindenesetre 2019-ben akkori árfolyamon számolva (a cég euróban vezeti a könyvelését) 1,1 milliárd forintos bevételt könyveltek el a korábbi 60 millió forint után, a termelés viszont olyan költséggel járt, hogy 680 millió forintos veszteség lett az üzleti év eredménye két évvel ezelőtt.
A mérleg szerint maga a gyár épülete 4,5 milliárd forintos könyv szerinti értéket képviselt 2019-ben, az ingatlan 77 millió forintosat, a termelőberendezések pedig 3,1 milliárdosat. Annak érdekében, hogy 2019-ben a tetemes veszteség ne vigye el a társaság saját tőkéjét, tőkeemelést hajtottak végre a mérleg alapján. Az előző évi kicsit több mint 3 millió forintos jegyzett tőkét 913 millióra emelték.
Fizetésükre váró dolgozók
Az, hogy veszteséget termelt a Kft. 2019-ben nem túlzottan meglepő fejlemény, mivel egy újonnan induló vállalkozásnak mindig szüksége van pár évre, hogy optimalizálja a gazdálkodását, és az nyereségessé váljon. Ebben az esetben azonban ideje sem volt idáig eljutni a cégnek, hiszen a gyárat 2019. szeptember 20-án adták át. A tervek szerint 300 embernek adott volna munkát, ezt a létszámot azonban csak 5 hónapban sikerült megközelíteni az Opten cégriportja alapján:
- 2019 decemberében 298 volt az alkalmazottak létszáma,
- 2020 januárjában 266,
- 2020 februárban 267,
- majd a rá következő hónapban már egyetlen dolgozója sem volt a cégnek.
Az alkalmazotti létszám felfutása 2020 decemberében történt meg újra, ekkor és 2021 januárjában 267-en voltak a cég alkalmazásában, majd nyár közepéig fokozatosan újra leépítés zajlódott.
A cég legutóbbi beszámolója szerint 2019-ben az átlagos foglalkoztatotti szám 184 fő volt, bérükkel összefüggésben 547 millió forintot költöttek. Mivel sem az eredménybeszámolóban, sem a kiegészítő mellékletben nem szerepeltetik a bérköltséget, ezért csak becsülni tudjuk az átlagos bérszínvonalat. A személyi jellegű ráfordítások nagyjából 80 százalékát teszi ki a bérköltség, tehát 438,4 millió forintról van szó. Ez alapján az átlagos bruttó bér a csigagyárban 198 ezer forint volt két évvel ezelőtt. Ez jóval átlag alatti fizetést jelent, hiszen a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint ekkor az országos átlagbér bruttó 367 ezer forint volt.
Ám még ennek az összegnek a kifizetésével is problémák adódtak. Információink szerint több dolgozó a mai napig nem kapta meg járandóságát. Mivel a cég nem válaszolt megkeresésünkre, ezért Tóth Viktorhoz, a Jobbik Magyarországért Mozgalom Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei alelnökéhez, a megyei közgyűlés képviselőjéhez fordultunk, aki megerősítette információinkat. "Tudok olyan alkalmazottról, aki még májusban hagyta ott a céget, de a fizetését azóta sem kapta meg". Tóth Viktor szerint ez nem egyedi eset:
"Van, akinek közel félmillió forinttal tartozik a cég, folyamatosan csak hitegették az illetőt, most pedig már a telefont sem veszik fel."
A képviselő a csődeljárással kapcsolatban aggodalmának adott hangot. Egyrészt ez egy nagy felhajtással beharangozott projekt volt, különleges tevékenysége miatt pedig az egész országban híre ment. Ráadásul amikor a gyár alapkövét maga Seszták Miklós tette le, örömmel tudatta a jelenlevőkkel, hogy milyen jelentős a beruházás munkahely-teremtő képessége. "Az ilyen több száz munkahelyet létrehozó beruházásokra nagy szükség van a megyében, hiszen itt kimagasló mértékű a munkanélküliség". Ehhez képest a kezdeti szép reményekből és tervekből gyorsan nagy bukás lett, jegyezte meg Tóth. Másfelől a képviselőnek komoly aggályai vannak azt illetően, hogy mi lesz azzal a közel 5 milliárdos állami hitellel, mellyel az állam hozzájárult a projekthez. Vajon vissza lesz fizetve?! - tette fel a költői kérdést a Jobbik szabolcsi alelnöke.